Komerční prezentace Aktualizace: 5.08.2024 22:59

Paříž – Vodní slalomář Lukáš Rohan se v Paříži nečekaně probil do čtyřčlenného finále kayakcrossu, ale medaili v nové olympijské disciplíně nakonec nezískal. Devětadvacetiletý český reprezentant skončil čtvrtý a nenavázal na stříbro, které na minulých hrách v Tokiu vybojoval ve své hlavní disciplíně kanoi. I tak se postaral o nejlepší výsledek české vodácké výpravy, která poprvé od návratu vodního slalomu do programu her v roce 1992 nezískala medaili.

„Nikdy by mě nenapadlo, že to po kayakcrossu řeknu, ale jsem trošku zklamaný, protože medaile byla vlastně strašně blízko. Přitom zcela objektivně hrozně daleko, jelikož ti kluci byli lepší,“ řekl českým novinářům Rohan.

Prvním olympijským vítězem v nové disciplíně se stal Finn Butcher z Nového Zélandu. Mezi ženami se z výhry radovala Australanka Noemie Foxová, která navázala na dvě pařížská zlata slavné sestry Jessiky.

Lezec Adam Ondra je po první části kvalifikace pátý. V dnešním boulderingu i díky jednomu topu zapsal 48,7 bodu a přiblížil se pátečnímu finále. O osmičce postupujících rozhodne součet výsledků se středeční obtížností.

Tyčkařka Amálie Švábíková postoupila do středečního finále. Ani nemusela splnit limit 470 cm, protože 455 cm zdolalo jen 11 skokanek. Dalším atletům se postoupit nepodařilo, trio čtvrtkařek, dvoustovkařů i překážkář Vít Müller ještě dostanou šanci v opravách. Matěje Krska neposunul do semifinále běhu na 400 metrů ani osobní rekord 45,53.

Vrcholem atletického večera byla mužská tyčka, v níž favorizovaný Švéd Armand Duplantis posunul vlastní světový rekord na 625 centimetrů. Ke dvěma titulům z mistrovství světa přidal i druhé olympijské zlato a devátý světový rekord, skočil o centimetr víc než při dubnovém mítinku v čínském Sia-menu.

Střelci Jakub Tomeček a Barbora Šumová se do bojů o medaile v soutěži dvojic ve skeetu neprobojovali. Po sedmi chybách Šumové skončili v kvalifikaci v Chateauroux na osmé příčce. S celkovou bilancí 143 zásahů ze 150 ran je dělily od postupu do bojů o bronz tři zásahy. Finále vyhráli Italové Gabriele Rossetti a Diana Bacosiová.

Hvězdná americká gymnastka Simone Bilesová na vyrovnání ženského rekordu v počtu zlatých olympijských medailí v závěrečných dvou disciplínách v Paříži nedosáhla. V prostných obsadila druhé místo a na kladině byla pátá, neboť v polovině sestavy po saltu ztratila rovnováhu a musela seskočit na zem.

Držitelka 23 titulů z mistrovství světa Bilesová v Paříži ovládla víceboj, přeskok a byla i u amerického triumfu v soutěži družstev. Celkem má na kontě sedm olympijských zlatých medailí a o dva triumfy zaostává za americkou plavkyní Katie Ledeckou a bývalou sovětskou gymnastkou Larisou Latyninovou.