Komerční prezentace Aktualizace: 28.07.2024 23:22

Paříž – Plavkyně Barbora Seemanová postoupila na olympijských hrách v Paříži do finále kraulařské dvoustovky a v pondělí večer může vylepšit šesté místo z Tokia. V tenisovém areálu se po dešti rozjel program naplno, z šesti českých reprezentantů v prvním kole uspěli Barbora Krejčíková, Tomáš Macháč a Jakub Menšík. Vítězně vstoupili do turnaje pod Eiffelovkou také beachvolejbaloví mistři světa Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem.

Seemanovou řadil květnový český rekord 1:55,12 mezi přihlášenými plavkyněmi na páté místo. V rozplavbě jí bohatě stačil k postupu čas 1:57,02, v semifinále své hlavní trati pak bezmála o sekundu zrychlila a postoupila jako šestá. Naopak znakař Miroslav Knedla se do finále stovky nedostal, byl dvanáctý.

Vítězka letošního Wimbledonu a Roland Garros z roku 2021 Krejčíková otočila na pařížské antuce takřka tříhodinový duel proti Španělce Saře Sorribesové a zvítězila 4:6, 6:0, 7:6. Neuspěly naopak loňská finalistka Roland Garros Karolína Muchová, Kateřina Siniaková ani Linda Nosková.

Perušič se Schweinerem zahájili olympijský turnaj na písku výhrou 21:17, 21:19 nad kanadským párem Samuel Schachter, Daniel Dearing. Zato Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou podlehly na úvod skupiny Američankám Kelly Chengové se Sarou Hughesovou.

Ve vodním slalomu vyhrála závod kajakářek hvězdná Australanka Jessica Foxová. Navázala na triumf mezi kanoistkami z Tokia, na kajaku byla před třemi lety bronzová. Antonie Galušková v semifinále neprojela jednu z posledních branek a po padesátisekundové penalizaci obsadila při své olympijské premiéře 21. místo.

Další dvě české veslařské posádky postoupily přímo do semifinále. Z druhého místa v rozjížďce to zvládl dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem, třetí dojely Pavlína Flamíková s Radkou Novotníkovou na dvojce bez kormidelnice.

Pro všechny tři české kordisty skončil olympijský turnaj ve druhém kole. Jediné vítězství zaznamenal Jakub Jurka, který na úvod vyřadil Mahmúda Muhsina z Egypta, poté byl ale nad jeho síly maďarský obhájce olympijského stříbra Gergely Siklósi. Jiří Beran a Martin Rubeš po úvodním volném losu nestačili v boji o postup mezi nejlepších 16 šermířů rovněž na velké papírové favority.

Nedařilo se ani střelcům. Jiří Přívratský obsadil v kvalifikaci vzduchové pušky 23. místo, František Smetana byl osmatřicátý. Do nejlepší osmičky neprošla ani Veronika Blažíčková, jež skončila na 34. příčce.

V závodu horských kol obsadila Adéla Holubová 31. místo se ztrátou dvou okruhů na vítěznou Francouzku Pauline Ferrandovou-Prévotovou.