Aktualizace: 25.02.2024 20:55

Praha – Fotbalisté Sparty ve 22. kole první ligy zvítězili na Slovácku 3:1 a vedou tabulku dál o čtyři body před Slavií. Ta doma porazila Pardubice 3:0 díky střídajícímu Mojmíru Chytilovi, který třemi góly během osmi minut vyrovnal nejrychlejší hattrick v samostatné nejvyšší soutěži. Úhlavní pražští rivalové se příští týden utkají ve dvou derby, nejprve ve středečním čtvrtfinále poháru a poté v nedělním ligovém šlágru. České Budějovice dnes doma zdolaly trápící se Olomouc 2:1 a posunuly se na předposlední místo.

Obhájce titulu v pozměněné sestavě poslal v Uherském Hradišti do vedení v 11. minutě Martin Vitík, chvíli nato za Slovácko odpověděl Pavel Juroška. Sparťané ale ve druhém poločase rozhodli o deváté ligové výhře po sobě. V 55. minutě se prosadil Veljko Birmančevič a čtvrt hodiny před koncem přidal pojistku střídající Lukáš Haraslín jubilejním desátým gólem v ligové sezoně.

Sparta v nejvyšší soutěži zvítězila na hřišti Slovácka po třech zápasech. Tým z Uherského Hradiště prohrál potřetí za sebou a jako jediný celek v jarní části ligové sezony nezískal ani bod. Sice dál drží čtvrté místo, ale na třetí Plzeň ztrácí už deset bodů.

Slávisté v Edenu nad Pardubicemi od začátku dominovali, ale dlouho se trápili v koncovce. Na druhou půli naskočil Chytil, jenž skóroval třikrát mezi 66. až 74. minutou. Nejrychlejším hattrickem dorovnal rekord sparťana Horsta Siegla z března 1994. Bývalý pardubický útočník Chytil dal tři branky v jednom ligovém utkání poprvé v kariéře a polepšil si na 10 gólů v ročníku.

„Červenobílí“ vyhráli posedmé z posledních osmi kol. S Pardubicemi bodovali i v osmém vzájemném zápase v nejvyšší soutěži a posedmé za sebou v nich zvítězili. Východočeši na jaře ve čtvrtém duelu poprvé nebodovali a jsou v tabulce třináctí.

Českobudějovičtí o druhém domácím ligovém triumfu za sebou rozhodli po změně stran díky brankám Martina Králika a Zdeňka Ondráška. Obránce Králik byl sice v 78. minutě vyloučen po druhé žluté kartě, olomoucké mužstvo ale přesilovku využilo pouze ke snížení po trefě Filipa Nováka. Pro Sigmu to byl první jarní gól.

Hanáci v nejvyšší soutěži nezvítězili pošesté za sebou, v jarní části sezony ve čtyřech utkáních získali pouhý bod a propadli se na osmou pozici. Olomoučtí podlehli Českým Budějovicím po předchozí sérii tří ligových výher.

Statistika nedělních zápasů 22. kola první ligy:

Dynamo České Budějovice – Sigma Olomouc 2:1 (0:0)

Branka: 52. Králik, 63. Ondrášek – 85. Novák. Rozhodčí: Kotala – Nádvorník, Dresler – Berka (video). ŽK: Ondrášek, Králik, Hellebrand, Sladký – Breite, Singateh, Vodháněl, Vraštil. ČK: 78. Králik. Diváci: 2398.

Slavia Praha – FK Pardubice 3:0 (0:0)

Branky: 66., 72. a 74. Chytil. Rozhodčí: Radina – Váňa, Leška – Petřík (video). ŽK: Patrák, Surzyn, Hlavatý (všichni Pardubice). Diváci: 17.562.

1. FC Slovácko – Sparta Praha 1:3 (1:1)

Branky: 20. Juroška – 11. Vitík, 55. Birmančevič, 75. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Volf – Kocourek (video). ŽK: Trávník, Cicilia, Doski, Juroška – Vydra, Krejčí, Birmančevič, Vindahl, Sörensen, Sadílek, Ryneš, Priske (trenér). Diváci: 8000 (vyprodáno).