Komerční prezentace Aktualizace: 30.07.2024 22:42

Paříž – Wimbledonská vítězka Barbora Krejčíková se na olympijských hrách probojovala do čtvrtfinále dvouhry. Ukrajinskou tenistku Elinu Svitolinovou porazila v Paříži 7:6, 2:6, 6:4. Ve čtvrtfinále jsou i deblisté Tomáš Macháč s Adamem Pavláskem. Z kvalifikace vodních slalomářů s přehledem postoupili obhájce zlata na kajaku Jiří Prskavec i kanoistka Gabriela Satková, finále ve freestyle BMX ve středu čeká osmnáctiletou cyklistku Ivetu Miculyčovou.

Krejčíková v antukovém areálu, kde před třemi lety získala grandslamový titul, zdolala Svitolinovou za dvě hodiny a 48 minut. V boji o semifinále narazí na Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou.

Uspěla posléze také v deblu s Kateřinou Siniakovou. Za obhajobou zlata z Tokia vykročily výhrou nad tchajwanskou dvojicí Čchan Chao-Ling, Čchan Jüng-žan 6:4, 6:0. Ve druhém kole dvouhry naopak vypadli Macháč i Jakub Menšík.

Slalomářka Satková byla v kvalifikaci mezi kanoistkami nejrychlejší, při premiéře pod pěti kruhy porazila i hvězdnou Australanku Jessicu Foxovou. Prskavec skončil druhý. Kanoistky pojedou o medaile ve středu, kajakáři o den později.

Dvojnásobná mistryně Evropy Miculyčová postoupila jako pátá. Při teplotě, jež dnes ve francouzské metropoli vyšplhala ke 34 stupňům Celsia, se ihned po každé jízdě chladila ledovými obklady. „Vedro je šílený. Měla jsem úžeh, takže jsem celou noc nespala,“ řekla České televizi.

Mistryně Evropy v judu Renata Zachová do osmifinále olympijského turnaje ve váze do 63 kilogramů nepostoupila, s Maďarkou Szofi Özbasovou prohrála na wazari. Proti bronzové medailistce z loňského světového šampionátu neuspěla pošesté z osmi vzájemných zápasů.

Obhájce zlaté medaile ve střelbě na trap Jiří Lipták obsadil 18. místo. Dvaačtyřicetiletý český reprezentant sice v dnešní druhé části kvalifikace na střelnici v Chateauroux trefil všech 50 terčů, avšak manko z úvodního dne, kdy nasbíral šest chyb, už smazat nedokázal.

Jeho nástupcem se stal Brit Nathan Hales. Zlatou medaili získal v olympijském rekordu. Jeho dosavadními držiteli byli Lipták s Davidem Kosteleckým, kteří maximum stanovili v Tokiu při tehdejší premiéře současného formátu pravidel.

Den po šestém místě ve finále kraulařské dvoustovky skončila Barbora Seemanová na poloviční trati třináctá. Ve večerním semifinále přitom mistryně Evropy startovala po 17. pozici z rozplaveb jako náhradnice za odhlášenou Kanaďanku Margaret Mac Neilovou.

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková skončil v semifinále veslařské regaty čtvrtý a ve čtvrtek bude ve finále B bojovat o 7. až 12. místo. Od postupu do bojů o medaile dělily svěřenkyně trenéra Josefa Lukše více než tři sekundy. Další dvě české posádky se v semifinálovém programu ve Vaires-sur-Marne představí ve středu.