Komerční prezentace Aktualizace: 1.08.2024 22:42

Paříž – První medaili z pařížských olympijských her zajistili české výpravě tenisté. Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková postoupili do pátečního finále smíšené čtyřhry a získají přinejmenším stříbro. Vodní slalomář Jiří Prskavec skončil v závodě kajakářů osmý a neobhájil zlato z Tokia. Ani tenistkám Barboře Krejčíkové a Siniakové obhajoba triumfu z japonské metropole nevyšla, vypadly ve čtvrtfinále. Jiří Přívratský obsadil v třípolohové střelbě z malorážky čtvrté místo.

O lepší výsledek připravily Prskavce penalizace za doteky na dvou brankách. Dvojnásobný mistr světa a pětinásobný evropský šampion se nejprve se dotkl zádí lodě sedmé branky a poté dostal dvousekundovou penalizaci i za branku číslo 16. Z vítězství se radoval Ital Giovanni de Gennaro.

Macháč a Siniaková v semifinále zdolali kanadský pár Félix Auger-Aliassime, Gabriela Dabrowská 6:3, 6:3. V pátečním finále se utkají o první společné zlato s čínskou dvojicí Čang Č‘-čen, Wang Sin-jü.

Macháč může s Adamem Pavláskem získat ještě bronz z mužské čtyřhry. V boji o finále nestačili na turnajové čtyřky Američany Austina Krajicka a Rajeeva Rama 2:6, 2:6.

Krejčíková a Siniaková podlehly ve čtvrtfinále ruským hráčkám v neutrálních barvách Miře Andrejevové a Dianě Šnajderové 1:6, 5:7. Do semifinále čtyřhry se dostaly jen Karolína Muchová a Linda Nosková, které odvrátily tchajwanské dvojici Sie Šu-wej, Tsao Čch‘-a-i mečbol a zvítězily po dalším obratu 1:6, 6:4 a 14:12.

Přívratského dělilo ve finále v Chateauroux od třetího Inda Swapnila Kusaleho 0,7 bodu. Do medailových bojů postoupila i windsurfařka Kateřina Švíková, která po 14 jízdách olympijské regaty ve třídě iQFoil skončila šestá a v pátek by měla v Marseille po 14:00 absolvovat čtvrtfinále.

Veslařky Lenka Lukšová a Anna Šantrůčková obsadily na dvojskifu druhé místo ve finále B a celkově v Paříži skončily osmé. V pátek čeká boj o medaile Miroslava Vraštila a Jiřího Šimánka, kteří byli na dvojskifu lehkých vah v Tokiu čtvrtí.

Atletické soutěže začaly chodeckou dvacítkou, kterou vyhráli Brian Pintado z Ekvádoru a světová rekordmanka Jang Ťia-jü z Číny. Eliška Martínková při své olympijské premiéře obsadila mezi šedesátkou startujících 27. místo.

Američanka Simone Bilesová jako třetí gymnastka historie po Larise Latyninové a Věře Čáslavské získala druhé olympijské zlato ve víceboji. Na nejvyšší stupeň se vrátila po nevydařeném Tokiu, kde do finále víceboje kvůli psychickým potížím nenastoupila. A její krajanka Katie Ledecká získala v bazénu už třináctou olympijskou medaili, čímž se osamostatnila na pozici nejúspěšnější plavkyně všech dob.