Komerční prezentace Aktualizace: 2.08.2024 23:10

Paříž – Tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková jsou olympijskými vítězi. Premiérové zlato pro českou výpravu v Paříži získali po finálové výhře nad čínskou dvojicí Čang Č‘-čen, Wang Sin-jü 6:2, 5:7, 10:8. Senzační bronz přidali kordisté Jakub Jurka, Martin Rubeš, Jiří Beran a Michal Čupr, kteří ve čtvrtfinále týmové soutěže zdolali Italy a v utkání o třetí místo pak i světové jedničky Francouze. Dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek vypadl už v osmifinále.

Siniaková má už druhé olympijské zlato, před třemi lety v Tokiu triumfovala v ženském deblu s Barborou Krejčíkovou. Macháč bude v sobotu moci získat ještě bronz v mužské čtyřhře po boku Adama Pavláska.

Pro český tenis jde o první olympijské zlato ve smíšené čtyřhře. Jediný cenný kov zatím získali Radek Štěpánek a Lucie Hradecká, kteří vybojovali před osmi lety v Riu de Janeiro bronz.

Šermíři podlehli jen obhájcům prvenství Japoncům, kteří zvítězili v semifinále 45:37. Hrdinou duelu o bronz byl stejně jako ve čtvrtfinále proti druhému týmu světového žebříčku Itálii Jurka, který v závěrečném souboji na planši v zaplněném Grand Palais otočil skóre proti domácí hvězdě Yannicku Borelovi. Dvaačtyřicetiletý Beran se ziskem olympijské medaile rozloučil s kariérou.

Krpálka v osmifinále nejtěžší kategorie nad 100 kilogramů porazil Japonec Tacuru Saitó na ipon. Souboj se stříbrným medailistou z předloňského mistrovství světa prohrál český šampion z Ria de Janeiro, kde ovládl nižší váhu do 100 kg, a z Tokia po 91 sekundách.

Na trůnu Krpálka vystřídala domácí hvězda Teddy Riner. Finálový souboj s Kim Min-čongem z Koreje rozhodl 17 sekund před časovým limitem a jako první judista získal čtyři zlaté olympijské medaile.

Tenistky Karolína Muchová a Linda Nosková do finále čtyřhry nepostoupily. Po semifinálové porážce s Italkami Sarou Erraniovou a Jasmine Paoliniovou 3:6, 2:6 si zahrají o bronz. Jejich soupeřkami budou Španělky Sara Sorribesová s Cristinou Bucsaovou, jež prohrály s Ruskami v neutrálních barvách Mirrou Andrejevovou a Dianou Šnajderovou 1:6, 2:6.

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek skončil ve finále A na šestém místě. Jediní zástupci českého veslování v bojích o medaile nedokázali vylepšit výsledek z Tokia, kde dojeli před třemi lety čtvrtí.

Střelec Jakub Tomeček je po prvním dnu kvalifikace skeetu sedmý a drží naději na postup do šestičlenného finále. Třiatřicetiletý český reprezentant v úvodních třech sériích minul dva terče a má 73 bodů stejně jako další tři soupeři na 6. až 9. místě. Soutěž na střelnici v Chateauroux bude pokračovat v sobotu dalšími dvěma koly a vyvrcholí finálovou částí.