Komerční prezentace Aktualizace: 3.08.2024 22:54

Paříž – Tenisté Tomáš Macháč a Adam Pavlásek olympijský bronz ve čtyřhře nezískali. Souboj o něj prohráli na pařížské antuce s nasazenými trojkami Američany Taylorem Fritzem a Tommym Paulem 3:6, 4:6. Jachtařka Kateřina Švíková obsadila deváté a koulař Tomáš Staněk desáté místo.

Čeští tenisté ztratili duel o bronz za hodinu a 11 minut, třebaže odvrátili šest mečbolů. Třiadvacetiletý Macháč, který v pátek vybojoval po boku Kateřiny Siniakové zlato ve smíšené čtyřhře, druhý cenný kov pod pěti kruhy nepřidal.

Čtyřhru ovládli Australané Matthew Ebden a John Peers. Ve finále dvouhry žen zvítězila Čeng Čchin-wen nad Donnou Vekičovou z Chorvatska 6:2, 6:3. Finalistka Australian Open se stala první Číňankou, která ve dvouhře získala olympijské zlato.

Staněk nezopakoval výkon z páteční kvalifikace, kdy překonal hranici 21 a půl metru. V boji o medaile zapsal jenom 20,37 a do užšího finále se nedostal. Sprinterka Karolína Maňasová vypadla v semifinále stovky. Ani ona nenavázala na rozběh, v němž útočila na letitý český rekord Jarmily Kratochvílové, a časem 11,35 sekundy obsadila 24. místo.

Kouli vyhrál už potřetí Američan Ryan Crouser. První olympijské medaile pro malé karibské ostrovy získaly Julien Alfredová ze Svaté Lucie v běhu na 100 metrů v čase 10,72 sekundy a Thea LaFondová z Dominiky v soutěži trojskokanek, která vyhrála nejlepším letošním světovým výkonem 15,02 metru.

Windsurfařka Kateřina Švíková obsadila při olympijské premiéře kategorie IQFoil devátou příčku. Česká reprezentantka vypadla na regatě v Marseille ve čtvrtfinále, zlato získala Italka Marta Magettiová.

Střelec Jakub Tomeček do finále skeetu nepostoupil, po druhé části kvalifikace v Chateauroux obsadil 12. místo. Na střelnici dnes minul dva terče, celkově čtyři a od rozstřelu o poslední postupovou šestou příčku ho dělila jedna trefa. Finále ovládl počtvrté v kariéře Američan Vincent Hancock.

Cyklista Mathias Vacek skončil v silničním závodě čtrnáctý, za vítězným Remcem Evenepoelem zaostal o necelé dvě minuty. Hvězdný Belgičan navázal po týdnu na triumf z časovky a stal se prvním, který na vítězný double pod pěti kruhy dosáhl.

Americká gymnastka Simone Bilesová získala jako druhá žena olympijské historie po Věře Čáslavské podruhé zlato na přeskoku. Sedmadvacetiletá hvězda ovládla už třetí soutěž v pařížské hale Bercy a rozšířila svou olympijskou sbírku na deset medailí, z toho sedm je zlatých.

Ještě o dvě zlaté víc má plavkyně Katie Ledecká. Kraulovou osmistovku vyhrála počtvrté za sebou, to zatím v plavání dokázal jenom její americký krajan Michael Phelps. Devět zlatých jako ona mají pod pěti kruhy i gymnastka Larisa Latyninová, atleti Paavo Nurmi, Carl Lewis a plavec Mark Spitz. V čele tohoto pořadí je s 23 triumfy nedostižný Phelps.

Ve smíšené polohové štafetě na 4×100 m zvítězili ve světovém rekordu plavci USA, domácí sestava s čtyřnásobným olympijským vítězem Léonem Marchandem byla čtvrtá.