Komerční prezentace Aktualizace: 4.08.2024 22:38

Paříž – Zlato Tomáše Macháče a Kateřiny Siniakové ve smíšené čtyřhře zůstalo na olympijských hrách v Paříži jedinou českou tenisovou medailí. Po sobotní porážce Macháče s Adamem Pavláskem neuspěly v utkání o bronz ani Karolína Muchová a Linda Nosková, které prohrály s osmými nasazenými Španělkami Sarou Sorribesovou a Cristinou Bucsaovou dvakrát 2:6.

Muchová s Noskovou, které se daly pod pěti kruhy dohromady po odhlášení zraněné Markéty Vondroušové, nenavázaly na medailové úspěchy krajanek z předchozích her. Před třemi lety v Tokiu získaly deblové zlato Barbora Krejčíková se Siniakovou, v roce 2016 vybojovaly bronz v Riu Lucie Šafářová a Barbora Strýcová a o čtyři roky dříve skončily v Londýně stříbrné Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká.

Dvouhru vyhrál sedmatřicetiletý Srb Novak Djokovič a zkompletoval kariérní Golden Slam. Španěla Carlose Alcaraze zdolal po bezmála třech hodinách dvakrát 7:6. Turnajové dvojce a vítězi letošního Roland Garros oplatil porážku z červencového finále Wimbledonu.

Mistři světa Ondřej Perušič a David Schweiner prohráli v osmifinále beachvolejbalového turnaje s Nizozemci Stefanem Boermansem a Yorickem de Grootem 18:21, 16:21 a obsadili dělené deváté místo. Pátá nasazená dvojice nevylepšila české maximum pod pěti kruhy, kterým je pátá příčka Markéty Nausch Slukové s Kristýnou Kolocovou z Londýna 2012.

Běh na 100 metrů vyhrál Američan Noah Lyles v osobním rekordu 9,79 sekundy a pro Spojené státy získal na této trati první olympijské zlato po dvaceti letech. Těsně druhý byl Jamajčan Kishane Thompson ve stejném čase. Třetí skončil další Američan Fred Kerley, mistr světa z roku 2022. Sedm finalistů se dostalo pod hranici 9,90 sekundy.

Posledním Američanem, který slavil olympijské vítězství na stovce, byl Justin Gatlin v roce 2004 v Aténách. Po třech triumfech Jamajčana Usaina Bolta vyhrál před třemi lety v Tokiu Ital Marcell Jacobs, který dnes skončil pátý.

Dálkař Radek Juška v kvalifikaci přesně splnil limit pro účast v úterním finále skokem dlouhým 815 centimetrů. Své letošní maximum z halové sezony vylepšil o 12 centimetrů. Dál skočil jen obhájce zlata Miltiadis Tentoglu z Řecka, nikdo další limit nesplnil. Druhý český zástupce v soutěži Petr Meindlschmid olympijskou premiéru v Paříži nezvládl. Po prvním skoku dlouhém jen 697 cm dvakrát přešlápl a obsadil až 30. místo.

Nikoleta Jíchová byla ve svém rozběhu na 400 metrů překážek pátá za 55,45 sekundy a půjde do pondělních oprav. V těch nastoupí i Matěj Krsek, který obsadil v rozběhu na 400 metrů poslední místo v čase 45,71 sekundy.

Vodní slalomáři Jiří Prskavec a Lukáš Rohan postoupili do čtvrtfinále kayakcrossu. I když nepatří mezi specialisty nové olympijské disciplíny, po sobotním postupu z 1. kola uspěli i dnes a kvalifikovali se mezi nejlepší šestnáctku, která bude v pondělí usilovat o medaile. Naopak Antonie Galušková i Tereza Fišerová v rozjížďkách skončily.

Pistoláři Matěj Rampula a Michal Podhráský nepostoupili z kvalifikace rychlopalby. Na střelnici v Chateauroux měl blíž k šestičlennému finále Rampula, ale na 14. místě jej od postupu dělily čtyři body.

Čtyřicetiletý Podhráský při návratu do soutěží pod pěti kruhy po 12 letech obsadil 27. pozici a poté oznámil, že na mezinárodní akci startoval naposledy. Ani Barbora Šumová se do finále skeetu nedostala, v dvoudenní kvalifikaci skončila na 22. místě.