Aktual.: 21.04.2025 12:56
Vatikán – Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že bude pokračovat v papežem vytyčené cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej označil za člověka skromnosti, polský premiér Donald Tusk za vřelého a citlivého muže, pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz vyzdvihl jeho péči o nejslabší. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové inspiroval miliony lidí svou pokorou a láskou k chudým. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil papeže za jeho modlitby za mír Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin označil zesnulého papeže Františka za vynikajícího člověka. Byl to muž hluboké víry a nezměrného soucitu, řekl o papežovi Františkovi izraelský prezident. Svou kondolenci vyjádřil i Írán, píší agentury. Papež František zemřel dnes ráno ve své vatikánské rezidenci, oznámil Vatikán. V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy.
Papež František zemřel dnes ráno ve své vatikánské rezidenci, oznámil Vatikán. V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy.
Meloniová ve svém příspěvku na X uvedla, že papež žádal svět o odvahu ke změně kurzu – aby šel cestou, která „neničí, ale kultivuje, napravuje a chrání“. „My budeme kráčet tímto směrem, hledat cestu míru, usilovat o společné dobro a budovat spravedlivější a rovnější společnost,“ napsala šéfka italské vlády, která papeže označila za inspirujícího přítele. Zmínila také jeho schopnost smiřovat zdánlivě nesmiřitelné.
Francouzský prezident Macron podle agentury Reuters řekl, že František se během svého pontifikátu vždy stavěl na stranu těch nejzranitelnějších a nejkřehčích, a to s velkou pokorou. „V této době války a brutality měl smysl pro ty druhé, pro ty nejkřehčí,“ řekl novinářům.
„Dobrý, vřelý a citlivý muž. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal na X šéf polské vlády Tusk.
Šéf německých křesťanských demokratů (CDU) a pravděpodobný příští spolkový kancléř Merz uvedl, že Františka si bude svět pamatovat pro jeho neúnavnou angažovanost ve prospěch nejslabších členů společnosti. „Jeho hlavními zásadami byly pokora a víra v boží milosrdenství,“ uvedl na X s tím, že tímto způsobem se rodilý Argentinec dotkl lidí na celém světě a napříč křesťanskými církvemi.
Angažovanost ve prospěch míru, společenské spravedlnosti a nejzranitelnějších zmínil v kondolenci k úmrtí papeže španělský premiér Pedro Sánchez. Ministr zahraničí Irska, další silně katolické země, Simon Harris vyjádřil naději, že Františkovo učení bude inspirovat svět i v budoucnu.
Papež inspiroval miliony lidí svou pokorou a láskou k chudým, uvedla šéfka EK
„Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve. V myšlenkách jsem se všemi, kteří pociťují tuto hlubokou ztrátu,“ napsala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na X. „Kéž naleznou útěchu v myšlence, že odkaz papeže Františka nás bude všechny i nadále vést směrem ke spravedlivějšímu, mírumilovnějšímu a soucitnějšímu světu,“ dodala.
Podle předsedy Evropské rady Antónia Costy pociťoval papež „hluboký soucit“. „Staral se o velké globální výzvy naší doby – migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír – a také o každodenní boje každého z nás i všech dohromady,“ uvedl Costa na sociální síti X. Ve svém nedávném poselství ke Světovému dni míru papež podle Costy navrhl tři kroky k tomu, aby mohla nastat „trvalá změna“. „Odpuštění mezinárodního dluhu, zrušení trestu smrti a přerozdělení vojenských prostředků na ukončení hladu. Kéž nás jeho myšlenky i nadále vedou k budoucnosti plné naděje,“ dodal šéf unijních summitů.
Na papeže společnou fotografií zavzpomínala i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. „Jeho nakažlivý smích chytil za srdce miliony lidí po celém světě,“ napsala. „Papež lidu“ zůstane podle ní ve vzpomínkách všech pro svou lásku k životu, naději na mír i soucit.
Zelenskyj ocenil papeže za jeho modlitby za mír Ukrajině
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve své kondolenci ocenil, že se papež František modlil za mír na Ukrajině a pro Ukrajince. Lidem uměl dávat naději a zmírnit jejich utrpení, dodal. František zemřel dnes ráno ve věku 88 let ve své vatikánské rezidenci, oznámil Vatikán. V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy.
„Jeho život byl zasvěcený bohu, lidem a církvi. Uměl dávat naději, zmírňovat utrpení modlitbou a podporovat jednotu. Modlil se za mír na Ukrajině a za Ukrajince. Truchlíme společně s katolíky a všemi křesťany, kteří u papeže Františka hledali duchovní podporu,“ napsal Zelenskyj na X.
Papež František opakovaně vyzýval k jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o ukončení války, kterou zahájila ruská plošná invaze na Ukrajinu v únoru 2022.
Loni papež popudil ukrajinské představitele včetně Zelenského výrokem, že Kyjev by měl najít odvahu „vyvěsit bílou vlajku“ a jednat s Ruskem o míru. Vatikán později korigoval papežova slova, která podle Františkova úřadu nevyzývala ke kapitulaci, ale k zahájení jednání.
Putin označil zesnulého papeže za vynikajícího člověka
Ruský prezident Vladimir Putin označil dnes zesnulého papeže Františka za vynikajícího člověka, kterého si bude navždy pamatovat v tom nejlepším. Vyzdvihl také jeho snahu o dialog mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví. Podle ruské státní agentury TASS to vyplývá z prohlášení, které zveřejnil Kreml.
František zemřel dnes ráno ve věku 88 let ve své vatikánské rezidenci, oznámil Vatikán. V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy.
„Měl jsem možnost s tímto vynikajícím mužem mnohokrát komunikovat a vždy na něj budu mít tu nejsvětlejší vzpomínku,“ uvedl Putin. „Aktivně přispíval k rozvoji dialogu mezi ruskou pravoslavnou a římskokatolickou církví, jakož i ke konstruktivní spolupráci mezi Ruskem a Svatým stolcem,“ uvádí se v prohlášení.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Putin zaslal do Vatikánu kondolenční telegram. Podle něj se ruský prezident a hlava katolické církve vzájemně respektovali.
Ruská pravoslavná církev stejně jako Putin uvedla, že František aktivně přispíval k mezicírkevnímu dialogu. Podle vyjádření Moskevského patriarchátu se očekává, že v souladu se zvyklostmi se papežova pohřbu zúčastní vysoce postavení představitelé ruské pravoslavné církve.
Vance vyjádřil soustrast křesťanům, kteří papeže milovali
Americký viceprezident J. D. Vance vyjádřil soustrast milionům křesťanů, kteří milovali dnes zesnulého papeže. Zmínil, že se s hlavou katolické církve v neděli osobně setkal. Na Františka vzpomněl i Bílý dům.
„Odpočívej v pokoji, papeži Františku,“ uvedl Bílý dům na síti X. Krátké vyjádření doplnil starší fotografií amerického prezidenta Donalda Trumpa a Františka a snímkem Vance s papežem z nedělního setkání.
V poslední době trpěl papež vážnými zdravotními problémy. Vance byl patrně posledním světovým státníkem, kterého František přijal. Jejich nedělní soukromé setkání podle Vatikánu trvalo několik minut.
„Soucítím s miliony křesťanů na celém světě, kteří ho milovali. Včera jsem ho rád viděl, i když byl očividně velmi nemocný,“ napsal Vance, který v roce 2019 konvertoval ke katolictví. Uvedl také, že si ho bude pamatovat pro „krásné“ kázání, které papež pronesl v prvních dnech pandemie covidu-19.
Vance se letos dostal do střetu s papežem kvůli migrační politice Trumpovy administrativy, kterou František označil za ostudu. Vance opatření hájil teologickým výkladem z dob středověku, který papež v nezvykle otevřeném dopise americkým katolickým biskupům vyvracel.
Na smrt papeže reagují i politici na Blízkém východě
Byl to muž hluboké víry a nezměrného soucitu. Těmito slovy reagoval na dnešní oznámení úmrtí papeže Františka izraelský prezident Jicchak Herzog. Za věrného přítele Palestinců označil Františka prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Svou kondolenci vyjádřil i Írán či Libanon, píší agentury. Papež často ve svých kázáních a poselství vyzýval k míru na Blízkém východě.
„Správně kladl velký důraz na posílení vazeb se židovským světem a podpory mezináboženského dialogu,“ uvedl izraelský prezident. Podle něj to papež vnímal jako „cestu k lepšímu vzájemnému pochopení a respektu“.
„Dnes jsme ztratili věrného přítele Palestinců a jejich legitimních práv,“ uvedl Abbás. Za drahého přítele Libanonu označil papeže prezident této země Joseph Aún. „Nikdy nezapomeneme na jeho výzvy k ochraně Libanonu a zachování jeho identity a různorodosti,“ uvedl Aún. Papež několikrát uvedl, že by rád navštívil Libanon, cestu se nakonec nepodařilo uskutečnit.
Papež v posledních letech několikrát nepřímo kritizoval Izrael kvůli válce v Pásmu Gazy. Situaci na tomto území označil kvůli válce za ostudnou. Představitelé Izraele i židovských komunit v Itálii mu vyčítali, že nevnímá dostatečně potřebu Izraele si zaručit svou bezpečnost.
Kondolenci vyjádřil i mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Papež František v roce 2016 přijal ve Vatikánu íránského prezidenta Hasana Rúháního.