Aktual.: 21.04.2025 12:45
Praha – Papež František projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora. Na síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS), kterého v červnu 2022 papež přijal v Apoštolském paláci ve Vatikánu. František dnes ráno zemřel ve věku 88 let.
„Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora,“ uvedl Fiala.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) na síti X uvedl, že papež František byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) otevřel František dosud tabuizovaná témata církve s lidskostí a inspiroval snahou o dialog.
„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže Františka. Byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Upřímnou soustrast věřícím i všem, které jeho slova a činy inspirovaly. Čest jeho památce,“ uvedl šéf diplomacie Lipavský.
Pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) byl papež symbolem pokory a úsilí o hledání smíření a dialogu. „Otevíráním nových témat v katolické církvi oslovoval i lidi mimo ni,“ míní. Podle šéfa hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana neměla katolická církev snad nikdy v čele někoho tak lidského, skromného a otevřeného změnám.
Podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše byl papež symbolem pokory, porozumění a lidskosti. „Vážil jsem si jeho snahy spojovat lidi a hledat dobro,“ uvedl. „Nejenže hlásal skromnost a pokoru, ale také podle toho žil. Nebál se přitom moderních přístupů, technologií ani kritiky, která s tím souvisela. I proto byl nejen symbolem, ale rovněž uvěřitelnou inspirací,“ poznamenal první místopředseda hnutí Karel Havlíček.
Se zármutkem přijal zprávu o Františkově úmrtí také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Jako politik respektuji zejména jeho úsilí o mír v době, kdy svět čelí rostoucímu napětí a geopolitickému soupeření. Bez dialogu a morální autority nemůže žádný mezinárodní řád přežít,“ napsal.
Papež byl muž hluboké víry, jenž se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti, uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, a svojí bezprostředností a skromným vystupováním otvíral náruč církve každému, kdo chtěl přijít,“ napsal.
Předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný ocenil na Františkovi jeho lidskost, otevřenost a pochopení pro každého člověka. „Pro církev i pro svět znamenal mnoho pozitivního,“ podotkl. Podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) papež usiloval o to, aby se církev se ctí posunula do 21. století.
„Papež František byl tím dobrým pastýřem, který především svým osobním příkladem (někdy i velmi osobitým), laskavým přístupem uměl lidi inspirovat a vést ve víře či k víře,“ míní Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a dřívější lidovecký předseda. František podle něj uměl inspirovat miliony lidí a dodával jim sílu a naději v mnoha složitých situacích. „Uměl být chápajícím člověkem, který se snažil v církvi přiblížit mnoha různým životním situacím a hledal, jak opravdu podávat pomocnou ruku těm, co hledají,“ uvedl.
„Symbolicky v čase naděje a znovuzrození odešel papež František – muž, který dokázal katolickou církev otevřít více světu a nezavíral oči. Za to mu patří velký dík,“ konstatoval ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
„Jeho velkým odkazem je kromě jiného i důraz na pomoc chudým a potřebným, k čemuž se vztahuje i jméno, které si zvolil jako první papež v dějinách, odkazující se na Františka z Assisi,“ podotkl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„Sloužil tomu, čemu věřil. Sloužil do posledního dne svého života a zemřel ve službě. Úctyhodný život i práce. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, někdejší předseda lidovců a TOP 09.
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná ocenila na Františkovi snahy o „zlidštění obrazu církve plné sexuálních skandálů a mamonu.“ „V neposlední řadě také jeho upřímné snahy o mír ve světě a sociální spravedlnost. Bohužel to v současné římskokatolické církvi byla spíše výjimka,“ uvedla.
Papež trpěl v poslední době vážnými nemocemi, mezi únorem a březnem byl více než měsíc v nemocnici. V neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). V čele katolické církve byl osmaosmdesátiletý papež, který pocházel z Argentiny, 12 let.