Aktual.: 21.04.2025 15:37
Praha – Čeští politici oceňují papeže Františka mimo jiné za jeho solidaritu a blízkost lidem. Podle prezidenta Petra Pavla viděl v době nejistot sílu v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Tyto vlastnosti u papeže vyzdvihli také například premiér Petr Fiala (ODS) nebo lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. František zemřel dnes ráno ve věku 88 let. V pátek v 18:00 se za něj bude sloužit rekviem v pražské katedrále svatého Víta. Papež František podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd ČR projevoval nevšední zájem o lidi na periférii, ať už společnosti, nebo světa. Podle kněze a církevního historika Tomáše Petráčka zdůrazňoval papež milosrdenství a potřebu spolupráce mezi národy.
„Papež František byl v současném světě především představitelem lidskosti. V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme – v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Zanechal tak po sobě inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat,“ uvedl Pavel na síti X. Fiala papeže označil za muže hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Babiš si papeže vážil pro jeho snahu spojovat lidi a hledat dobro.
Český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Svoboda označil papeže za pokorného člověka, který se snažil na 100 procent žít Kristovo učení. „Zároveň ale to byl vlastně manažer, který se nebál dělat razantní reformní kroky, o jejichž správnosti byl přesvědčen,“ uvedl velvyslanec. Podotkl, že František měl také velký smysl pro humor.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) uvedl, že papež byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) otevřel dosud tabuizovaná témata církve s lidskostí a inspiroval snahou o dialog. „Otevíráním nových témat v katolické církvi oslovoval i lidi mimo ni,“ napsal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan míní, že katolická církev snad nikdy neměla v čele někoho tak lidského, skromného a otevřeného změnám. Předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný ocenil na Františkovi jeho lidskost, otevřenost a pochopení pro každého člověka.
Předseda opozičního hnutí SPD uvedl, že jako politik respektuje zejména Františkovo úsilí o mír v době, kdy svět čelí rostoucímu napětí a geopolitickému soupeření. „Bez dialogu a morální autority nemůže žádný mezinárodní řád přežít,“ podotkl Okamura. Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná ocenila na Františkovi snahy o „zlidštění obrazu církve plné sexuálních skandálů a mamonu“. „V neposlední řadě také jeho upřímné snahy o mír ve světě a sociální spravedlnost. Bohužel to v současné římskokatolické církvi byla spíše výjimka,“ uvedla.
Papež trpěl v poslední době vážnými nemocemi, mezi únorem a březnem byl více než měsíc v nemocnici. V neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). V čele katolické církve byl osmaosmdesátiletý papež, který pocházel z Argentiny, 12 let.
Historici: Papež projevoval zájem o lidi na periférii, zdůrazňoval spolupráci
Zesnulý papež František podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd ČR projevoval nevšední zájem o lidi na periférii, ať už společnosti, nebo světa. Podle kněze a církevního historika Tomáše Petráčka zdůrazňoval papež milosrdenství a potřebu spolupráce mezi národy. Osmaosmdesátiletý rodák z Argentiny vedl katolickou církev 12 let, v posledních měsících se potýkal se zdravotními problémy.
„Papež František opravdu projevoval nevšední zájem o lidi, kteří stáli na okraji spektra, na okraji zájmu i církve. Také měl zájem o oblasti, které jsou na periférii zájmu, a směřoval tam velkou část svých pastoračních cest,“ řekl Šebek ČTK.
„Co je potřeba vypíchnout, je snaha o obnovení obrazu Boha. Aby nejen církev, ale celý svět znovuobjevil, že tou základní vlastností nebo atributem je Boží milosrdenství,“ řekl ČTK teolog Petráček. Zároveň podle něj František prosazoval myšlenku univerzálního lidského bratrství, protože všichni lidé jsou součástí jedné jediné lidské rodiny
„A že pokud máme zvládnout výzvy, které před námi stojí, jak to ukázaly třeba covid nebo klimatická krize nebo různé války po světě, tak že musíme spolupracovat,“ dodal. Svědčí o tom podle něho i papežovy návštěvy u významných představitelů islámu. Vyzdvihl, že papež František byl srozumitelný i pro necírkevní a nekatolickou veřejnost.
„Byl to papež, který akcentoval sociální otázky, zajímal se o otázky migrace, zajímal se ovšem také o vztah k lidem se stejnopohlavní sexuální orientací. Současně se snažil zmírnit dopady sexuálního zneužívání v církvi,“ dodal Šebek. Poskytl podle něj prostor pro vyšetřování případů z minulosti a bránil dalším.
Stejně jako pražský arcibiskup Jan Graubner i oslovení církevní historici očekávají, že nový papež vzejde z okruhu mimoevropských kandidátů. František podle Petráčka pozici svému nástupci připravoval. „V poslední době jmenoval velké množství kardinálů. A to i ze zemí, které jsou spíše opomíjené, nebo zemí, kde je katolíků málo, jako je třeba Švédsko,“ vysvětlil.
„Nemyslím si, že to bude třeba opět z Jižní Ameriky nebo třeba z Afriky. Spíš já bych viděl favorita nějaké potenciální volby v Asii,“ uvedl Šebek. Hodně se podle něj mluví například o členovi Římské kurie Luisi Antoniovi Taglemu pocházejícímu z Filipín.
Mezi dalšími diskutovanými jmény je podle něj také kardinál Mario Grech z Malty, vatikánský státní sekretář Pietro Parolin nebo kanadský kardinál českého původu Michael Czerny narozený v Brně. „Je mezi těmi, o kterých se hodně mluvilo, ale já tomu moc nevěřím,“ dodal.
František nastoupil do úřadu v roce 2013, jeho předchůdce Benedikt XVI. v 85 letech na post kvůli zhoršujícímu se zdraví rezignoval. Šebek ale neočekává, že by věk kandidátů byl pro sbor kardinálů volících nového papeže zásadním faktorem pro rozhodování. Většinou byli voleni spíše starší, výjimkou byl osmapadesátiletý Karol Vojtyla, pozdější papež Jan Pavel II.
„A to byla skutečně výjimečná situace, protože konkláve rozhodovalo v situaci, kdy jeden papež náhle zemřel po 33 dnech v úřadu,“ vysvětlil. Pokud se najde kompromisní kandidát, může být podle Šebka opět i starší 70 let.