Aktual.: 23.04.2025 13:55
Praha – Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby je nahlásili do on-line evidence. Hasiči to dnes uvedli v tiskové zprávě.
Po Česku se poslední dubnovou noc tradičně konají akce s táboráky. „Zatímco lidé si užívají jarní večer plný ohňů a zábavy, hasiči každoročně čelí zvýšenému počtu zásahů. Kromě požárů způsobených neopatrným zacházením s ohněm řeší i desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomenou pálení rekreačního ohně nahlásit,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Lucie Pipiš.
Hasiči proto vyzývají organizátory, aby pálení rekreačních ohňů na volném prostranství nahlásili. Vyplnění on-line formuláře je podle nich snadné. Oznámení táboráků pomůže podle hasičů omezit zbytečné výjezdy.
Hasiči také připomněli, že od letošního března se smí spalovat jen suché dřevo, které není znečištěno chemickými látkami. Zakázáno je pálení čerstvých větví, mokrého listí či vlhké trávy, protože takový oheň hodně kouří a doutná. Tento materiál se má kompostovat.
Aby bylo pálení čarodějnic bezpečné, hasiči doporučují mimo jiné umístit ohniště nejméně 50 metrů od okraje lesa, 100 metrů od stohů a v dostatečné vzdálenosti od budov. Okolí ohniště je potřeba ohraničit nehořlavými materiály a oheň nerozdělávat pomocí hořlavin. Za silného větru nebo sucha by lidé neměli vůbec táboráky pálit. Lidé by měli oheň hlídat, nenechávat u něj samotné děti a mít připravený materiál na uhašení – vodu, písek nebo zeminu.