Aktual.: 24.04.2025 16:34
Brno – Personální a platová situace ve Státní veterinární správě (SVS) je kritická, píšou odboráři v otevřeném dopise ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL). Neutěšenou situaci podle něj odhalilo mimořádné nasazení kvůli slintavce a kulhavce. Veterináři se od 7. března střídají v nonstop pohotovosti na hranicích, obnovili také krizovou linku, která byla v roce 2023 z úsporných důvodů zrušena. Zmiňují, že zajistit potřebný výkon činností je čím dál obtížnější, obzvláště poté, co se loni propouštělo a byly seškrtány prémie a řada pracovníků raději odešla do soukromého sektoru. Pod dopisem je za základní odborovou organizaci na jižní Moravě podepsaná předsedkyně Jana Poláková. Výborný ČTK řekl, že o finančním ocenění pro veterináře za mimořádné nasazení bude hovořit s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).
Výborný si je podle svých slov složité situace vědom a chce ji rychle řešit. „Záležitost dlouhodobě konzultuji s ústředním ředitelem SVS Zbyňkem Semerádem. Přislíbil jsem, že budu hledat řešení ve spolupráci s ministrem financí, protože jsem přesvědčen, že veterináři a SVS si v této situaci skutečně zaslouží jasné ocenění za nasazení při plnění všech mimořádných úkolů. V příštích dnech budu jednat s ministrem financí o tom, jak bychom byli schopni tu situaci mimořádným způsobem řešit,“ napsal ČTK Výborný.
Veterináři, zejména z Jihomoravského a Zlínského kraje, zajišťují od 7. března nepřetržitou službu na hranicích s Rakouskem a Slovenskem, aby dohlíželi na dodržování státem stanovených pravidel proti zavlečení slintavky a kulhavky do českých chovů. Pracují ve dvanáctihodinových směnách. „Vzhledem k nízkému počtu úředních veterinárních lékařů, který se v nedávné době ještě snižoval, fungujeme za hranou možností. Bez pomoci kolegů z dalších krajů bychom se neobešli a situace na hranicích je neudržitelná,“ píše se v dopise. Zaměstnanci navíc podle Polákové nemají ani dostatečnou materiální podporu od zaměstnavatele. „Jednotky integrovaného záchranného systému jsou mnohem lépe vybaveny ochrannými pomůckami. Naši zaměstnanci mají pouze reflexní vesty, ostatní vybavení – například boty, kalhoty, nepromokavé bundy, baterky si řeší každý z vlastních zdrojů. Nemluvě o technickém zařízení, které je potřeba pro vyhledávání aktuálních informací okamžitě na místě kontroly. Kvůli minimálnímu objemu a rychlosti dat zaměstnanci musí využívat svoje osobní,“ pokračuje dopis.
Schopnost SVS reagovat na mimořádné situace je podle dopisu slabá, i proto musela být povolána armáda a její veterinární lékaři. V dopise se navíc upozorňuje na to, že i když jsou zaměstnanci vedeni jako úředníci, jde o úzce specializovanou profesi veterinárního lékaře, což jsou lidé po šestiletém studiu na vysoké škole a jedné či dvou atestacích. S ohledem na náročnost přípravy, požadovanou odbornost a zodpovědnost jsou podle dopisu neadekvátně ohodnoceni a řada tabulkových míst zůstává kvůli nezájmu neobsazena. „Zaměstnanci dostali přidáno o 1300 korun plošně od 1. ledna, kdy se do tabulek pouze přelily peníze z prémií a prémie zaměstnanců se navíc pokrátily o vrácené peníze za neobsazená místa v krajích,“ uvádí se v dopise.
Podle dopisu je současná situace komplikací nejen pro řešení mimořádné situace, ale i běžné činnosti. „Nízké mzdové prostředky, poskytování ochranných pomůcek a zázemí SVS bude mít dlouhodobý negativní personální dopad na kvalitu i celkové zajištění veterinárního dozoru, který vyžaduje legislativa ČR i EU, a tedy i na ochranu zdraví občanů a zvířat, produkce potravin a ekonomiku,“ uvedly odbory.
Situace na hranicích má zůstat ještě nějakou dobu neměnná, než bude možné mimořádná opatření ukončit či zeslabit. Na Slovensku se poslední ohnisko objevilo 4. dubna, na severozápadě Maďarska ovšem minulý týden ve čtvrtek 17. dubna. Slováci dnes uvedli, že restrikce chtějí rozvolňovat okolo 7. až 10. května, pokud se nevyskytne v chovech nový případ onemocnění.