Aktual.: 14.05.2025 09:51
Praha – Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) se bude příští středu zabývat návrhem na odvolání rektora Vojtěcha Petráčka, vyplývá z informací na webu školy. Podle návrhu, který má ČTK k dispozici, není dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity. Dalším důvodem je například to, že Petráček opakovaně nereflektuje závažná doporučení Rady pro vnitřní hodnocení ČVUT. Petráček vede ČVUT od roku 2018, jeho druhé funkční období by mělo skončit na konci ledna 2026. Jeho vyjádření ČTK shání.
Pro schválení návrhu na odvolání rektorka ČVUT jsou potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů, vyplývá z jednacího řádu. Akademický senát univerzity má podle informací na webu 45 členů. V případně odvolání rektora zajistí senát podle jednacího řádu novou volbu do 30 dnů. O návrhu na odvolání rektora hlasují senátoři tajným hlasováním.
Petráček vede školu od roku 2018, jeho druhé funkční období by mělo skončit na konci ledna 2026. Akademický senát ČVUT proto již loni v prosinci vyhlásil volby na nového rektora pro funkční období od února 2026. Uskutečnit by se měly v říjnu.
„Rektor přes opakované vytýkání Akademického senátu ČVUT nevěnoval a nevěnuje pozornost neutěšenému stavu pracovněprávních vztahů, kde nevyjednal za dobu delší než rok kolektivní smlouvu a nevypsal po dobu 16 měsíců výběrové řízení na obsazení pozice odvolaného kvestora,“ stojí v návrhu na odvolání.
Podle něj není rektor dlouhodobě schopen řídit hospodaření školy, schvalování rozpočtu pak opakovaně provází nedůvodné průtahy. Rektor také podle návrhu nebyl ochotný a schopný vysvětlit vysoké výdaje na právní a poradenské služby a brání akademickému senátu vykonávat jeho kontrolní činnost.
Dalším důvodem pro jeho odvolání má být to, že Petráček opakovaně a často předkládá akademickému senátu nedostatečně připravené dokumenty či to, že není schopen zajistit transparentní procesy přípravy a realizace investiční výstavby, stojí v návrhu. Tím se podle návrhu zvyšuje cena. Jedná se například o stavbu budovy C v Dejvicích, která by měla být novou budovou Fakulty informačních technologií ČVUT, či rekonstrukci budovy B Fakulty stavební, vyplývá z podnětu.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Má nyní osm fakult, a to stavební, strojní, elektrotechnickou, jadernou a fyzikálně inženýrskou, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií a architektury. Na ČVUT studuje nyní asi 19.000 studentů, vyplývá z informací školy.