Aktual.: 15.05.2025 00:03
Praha – Uchazeči o studium na střední škole se dnes dozvědí, zda a na jakou školu byli přijati. Informace by měly být okolo 07:00 v elektronickém systému DiPSy, zveřejní je také školy. Státní organizace Cermat, která organizuje mimo jiné přijímací zkoušky a státní maturity, také předá ředitelům středních škol výsledky státních maturitních zkoušek, které žáci psali začátkem května. Dopoledne představí analýzu přijímacích zkoušek a úspěšnost žáků u maturit ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou.
Přihlášku na střední školy včetně víceletých gymnázií a škol s výučním listem i bez něj si letos podalo zhruba 159.250 uchazečů, z toho asi 132.700 se hlásí na čtyřleté a kratší obory. Loni se na všechny obory středních škol hlásilo 157.000 uchazečů. Jednotnou přijímací zkoušku skládali uchazeči v dubnu. Z devátých tříd ZŠ se na střední školu dostalo loni v prvním kole téměř 94 procent zájemců. Letos se k jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté maturitní obory a nástavby přihlásilo asi o 4000 žáků více než loni, je jich kolem 98.130.
Maturanti psali didaktické testy z češtiny, cizích jazyků a matematiky na začátku května. Ke státním maturitám se letos přihlásilo poprvé 80.828 žáků, asi o 6,9 procenta více než loni. Pro všechny je povinná maturita z češtiny, druhý předmět si maturanti volí mezi matematikou a cizím jazykem. Většina takzvaných prvomaturantů, asi 80 procent, si vybrala angličtinu, matematiku si zvolilo asi 19 procent.
Někteří žáci i učitelé si letos stěžovali na obtížnost státního maturitního testu z matematiky, byl podle nich náročnější. Vznikla rovněž petice, kterou podepsalo přes 10.200 lidí. Bek minulý týden uvedl, že náročnost testu musí posoudit odborníci. Pokud analýza potvrdí, že byl test příliš těžký, zmínil možnost zohlednit to při jeho hodnocení.