Aktual.: 25.05.2025 14:57
Vlčnov (Uherskohradišťsko) – Jízda králů dnes po roce opět projela Vlčnovem na Uherskohradišťsku. Do ulic se v jejím čele v sedle koně tentokrát vydal jedenáctiletý král František Dacík. Na cestě vesnicí ho tradičně provázela družina mladíků, pro které byl dnešek okamžikem, kdy podle obyčeje přestali být chlapci a stali se z nich muži. Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi.
Král, jímž se chlapec může stát pouze jednou za život, byl podle zvyklostí oblečen do dívčího kroje, v ústech měl na důkaz mlčenlivosti růži. Na Jízdu králů se těšil. „Už se nemůžu dočkat. Čekal jsem na to půl roku, i déle. Doufám, že to bude stát za to. Nějaká ta nervozita tam pořád je,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu krátce před objížďkou František Dacík.
Král navštěvuje pátou třídu vlčnovské základní školy. Jeho velkým koníčkem je hasičský sport, věnuje se i atletice a hře na klavír. Je pokračovatelem rodinné tradice, před 29 lety byl totiž králem i Františkův otec Marek. „Je to pro mě obrovský den. Já jsem byl prvním králem z rodiny, můj taťka opravdu miloval Jízdu králů, vlčnovské kroje, Vlčnov, vlčnovský kostel a chtěl, abych byl králem. Taky to tehdy udělal pěkné, krásné, takže mám velké břemeno na ramenech, abych mu nedělal ostudu. Abych mu dokázal, že to svému synovi, jeho vnukovi, udělám taky,“ řekl dnes ČTK Marek Dacík.
Dnešnímu slavnostnímu okamžiku předcházely v rodině krále několikaměsíční přípravy. „Obrovský dík mé manželce Marušce. Když jsme se vůbec rozhodli přemýšlet o královi, tak ona snad loni v září, v říjnu začala řešit nové kroje pro kluky. Potom člověk musí mít slivovici nachystanou, domluvenou ‚partyju‘ lidí, kteří tady pomáhají s obsluhou hostů. Byla to tvrdá příprava, ale teď si to užíváme,“ doplnil Marek Dacík.
Královskou družinu pro letošek vytvořilo 13 svobodných hochů, takzvaných legrútů. Jejich roli plní chlapci, kteří v daném roce dosáhnou 18 let. Také mezi nimi se mnohdy objevují i králové z minulých let, tentokrát tomu tak ale nebylo. „Letos mezi nimi žádný bývalý král není,“ uvedla Petra Kučerová Brandysová z pořádajícího Klubu sportu a kultury Vlčnov. Objížďku po obci sledovaly stovky lidí.
Ráno se František ještě v chlapeckém kroji zúčastnil mše v kostele, následovalo přijetí na obecním úřadě. Po nezbytném strojení koní družina před polednem vyrazila od domu krále a projela obcí. Součástí Jízdy králů byly letos opět jarmark, folklorní vystoupení, sobotní symbolické předání vlády králů a také soutěž verbířů, tedy tanečníků verbuňku.
Podle etnografů může mít Jízda králů původ v pohanské době, kdy mezi sebou chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý možný původ tradice vidí v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad v 15. století. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se podle legendy právě do ženského kroje a do úst si vložil růži. Od roku 2011 je Jízda králů, která se koná na několika místech, zapsaná na seznamu UNESCO.