Aktual.: 30.06.2025 15:57
Zlín – Řemeslníci po dvou měsících dokončili renovaci Baťova výtahu v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu, kde sídlí krajský úřad. Obnovili vnitřní i vnější části výtahu, vymalovali výtahovou šachtu a zajistili čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhé etáži. Práce přišly na 2,9 milionu korun, vyžádaly si uzavření výtahu. Od úterý si jej budou moci lidé opět prohlédnout, sdělil dnes novinářům Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
Výtah měl v minulosti sloužit jako pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati. „Baťův výtah je jedinečný, z našeho pohledu jde o trochu jiné zařízení, než na kterých běžně děláme. Ale vzhledem k tomu, že jsme strojaři, jsme si i s ním dokázali poradit,“ řekl jeden z restaurátorů Tomáš Flimel.
Pokud by podle něj nyní výtah nedostal potřebnou péči, jeho některé plochy a mechanismy by začaly chátrat. „Postupem času by tak mohly fungovat pouze jako estetický prvek, ale nebyly by funkční. Hrozilo také, že všechny plochy začnou čím dál více oxidovat, což by vedlo k degradaci celého výtahu,“ doplnil restaurátor.
Před renovací většina částí výtahu, které byly repasované při rekonstrukci celého objektu v roce 2004, podle zástupců hejtmanství nesplňovala požadavky na bezproblémový provoz. „Repasi potřebovalo například původní strojní vybavení i některé interiérové prvky, které bylo z hlediska památkové ochrany nutné udržet v dobrém stavu. Obnovy se tak dočkala kaučuková podlaha zvaná zlinolit i všechny dřevěné části výtahu, tedy stůl, židle a stěny,“ uvedl Vandík.
Renovace výtahu byla součástí projektu Revitalizace Baťova mrakodrapu III, jehož investorem je Zlínský kraj. Dále zahrnuje kompletní modernizaci kamerového systému a obnovu protipožárních dveří na chráněných únikových cestách v budově 21. Celkové odhadované náklady jsou 16,5 milionu korun, z toho 13,4 milionu korun pokryje dotace Evropská unie.
Baťův výtah má rozměry šest krát šest metrů a pohybuje se rychlostí 0,65 metru za sekundu. Vybaven je elektrickou klimatizační jednotkou, pracovním stolem s telefony, nechybí umyvadlo s teplou a studenou vodou. Traduje se, že si jej Jan Antonín Baťa vymyslel, aby mohl kontrolovat úředníky při práci. Ve skutečnosti však měla kancelář ve výtahu sloužit k tomu, aby Baťa mohl rychle komunikovat se všemi odděleními. Ve výtahu však nikdy nejel. Po německé okupaci v roce 1939 i s rodinou opustil republiku a do Československa se již nevrátil.