Aktual.: 18.07.2025 11:13
Bratislava – Slovensko i po změně názoru na 18. balík protiruských sankcí považuje restrikce vůči Moskvě za škodlivé pro evropské země. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára. Slovenská opozice ocenila podporu nových opatření proti Rusku za jeho pokračující vojenskou agresi na Ukrajině, postup slovenské vlády v této záležitosti ale označila za ostudu a politický cirkus. Naopak zklamání z konečné pozice Slovenska vyjádřila nejmenší slovenská vládní strana SNS (Slovenská národní strana).
Bratislava původně schválení nového souboru sankcí blokovala, a to kvůli jinému návrhu Evropské komise, který počítá se zastavením dodávek ruského plynu do evropského bloku do konce roku 2027. Komise nakonec nabídla garance, že tento krok Slovensko nepoškodí, a premiér Robert Fico ve čtvrtek večer ohlásil, že Bratislava svou blokaci stáhne. Zástupci členských států EU a následně také unijní ministři pro evropské záležitosti se poté dnes shodli na novém balíku protiruských sankcí, který míří zejména na energetický a bankovní sektor.
„Stále jsme přesvědčeni, že mírového ujednání na Ukrajině se dosáhne jen díky diplomatickému úsilí a ne desítkami sankcí, které často více ohrožují samotné evropské státy,“ uvedl Blanár v prohlášení, které ČTK poskytl jeho úřad. Podle šéfa slovenské diplomacie Slovensko vyjednalo záruky energetické bezpečnosti od Evropské komise a dřívější blokování nových sankcí bylo důležité pro dosažení alespoň nějaké dohody s cílem zmírnit dopady nepromyšleného odstřižení od ruských energií.
Vládní strana SNS, jejíž předseda Andrej Danko se netají svými proruskými názory, vyjádřila zklamání z toho, že Slovensko se rozhodlo podpořit nový balík sankcí. Poslanci SNS letos v červnu prosadili ve slovenské sněmovně usnesení, že členové Ficova kabinetu už nemají hlasovat pro přijetí nových sankcí a obchodních omezení vůči Rusku. Fico i právníci ale uvedli, že toto usnesení není pro vládu závazné.
„Robert Fico opět otočil o 180 stupňů. Ve středu tvrdil, že sankční balík nepodpoří, neboť záruky, které dostal, jsou ´málo konkrétní´. O den později tytéž záruky označil za dostatečné a veto odblokoval. To není státnická strategie, to je čistý politický cirkus,“ napsalo v prohlášení opoziční Křesťanskodemokratické hnutí. Dodalo, že národní zájem se neprosazuje urážením partnerů a šířením konspirací, lží či polopravd na sociálních sítích; právě prostřednictvím příspěvků a nahrávek na facebooku Fico v uplynulých dnech informoval o slovenské pozici k protiruským sankcím.
Také bývalý slovenský ministr zahraničí a člen vedení nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko Ivan Korčok poukázal na otočku Fica v uvedené záležitosti.
Podle liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) Ficův nesmyslný a teatrální postup v uvedené záležitosti poškodil Slovensko na mezinárodní scéně. Kroky slovenského premiéra strana spojovala s hájením zájmů skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, která má podíl a manažerskou kontrolu ve slovenském přepravci plynu Eustream.