Aktualizace: 27.02.2024 11:28
Praha – Premiér Petr Fiala (ODS) poděkoval polskému protějšku Donaldu Tuskovi za to, že se Polsko bude podílet na projektu dodávek mimoevropské munice na Ukrajinu, který organizuje Česká republika. Po dnešním bilaterálním jednání s Tuskem na tiskové konferenci řekl, že Polsko s Českem se shodnou na zahraniční politice a obě země jsou připraveny silně podporovat Ukrajinu, protože tato země napadená Ruskem bojuje za bezpečnost v Evropě. Důležitá je shoda na společných hodnotách, uvedl.
Fiala s Tuskem jednali ve Strakově akademii hodinu a půl. Naplánovali, že i s nově vytvořenou polskou vládou budou pokračovat mezivládní jednání mezi oběma zeměmi. První se uskuteční v druhé polovině roku.
Bilaterální spolupráci budou země podle Fialy prohlubovat i nadále. Nicméně důležité je podle Fialy hlavně to, že se shodnou na zahraniční politice, hodnotách, které je důležité prosazovat a hájit, mají podobné pohledy na výzvy, které Evropu čekají.
Tusk: Pomoc Ukrajině je morální a politickou nutností, cení iniciativu k munici
Morální a politickou povinností je podpora Ukrajiny v obraně proti ruské agresi, řekl Tusk na tiskové konferenci po jednání s Fialou. Poděkoval České republice za iniciativu k dodání munice napadené zemi, Polsko je podle něj připraveno se zúčastnit každé iniciativy, která svět přiblíží k ukončení války.
Česko ani Polsko neuvažují o vyslání vojáků na Ukrajinu, shodli se premiéři. Není potřeba hledat nové cesty, ale být aktivnější v dosavadních, míní. Lídři států se v Paříži v pondělí podle Fialy shodli na nutnosti zrychlit dodávky munice Ukrajině i na potřebě posílit zbrojní výrobu v Evropě.
Podle Tuska jsou Praha a Varšava dvěma hlavními městy mluvícími stejným hlasem ohledně toho, co se týká ruské agrese a odpovědnosti za tragédii na Ukrajině. „Naší morální a politickou povinností, ale i naším zájmem je podpora Ukrajiny v obraně proti ruské agresi,“ řekl.
Fiala zopakoval, že Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu. Slovenský premiér Robert Fico v pondělí uvedl, že několik členských zemí NATO a EU zvažuje vyslání svých vojáků na základě dvoustranných dohod s touto zemí, která se už dva roky brání ruské invazi. Také Tusk popřel, že Polsko takový krok chystá.
„Neměli bychom dnes spekulovat o budoucnosti, zda se vyskytnou takové okolnosti, které změní stanovisko,“ uvedl Tusk. „Nechci, aby to znělo příliš ostře, ale kdyby se všechny země EU zapojily do pomoci Ukrajině, jak to dělá Polsko nebo Česko, tak by možná nebyla vůbec potřeba, abychom diskutovali o jiných formách podpory pro Ukrajinu,“ poznamenal. Debata se podle polského premiéra musí vést i o využití zablokovaných prostředků ruské centrální banky.
K české iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii by se podle pondělního Fialova odhadu mohlo připojit zhruba 15 států, kromě Polska to potvrdily například Nizozemsko či Francie. O iniciativě se jednalo na pondělní schůzce v Paříži. „Myslím, že nejpodstatnější sdělení Evropě, světu a Rusku je to, že evropské státy jsou nadále jednotné a že jsou připraveny nejen dál podporovat Ukrajinu, ale zrychlit a posílit svoji pomoc,“ řekl Fiala.
Lídři zemí se podle něj domluvili na tom, že se pokusí zrychlit dodávky munice a dodat ji Ukrajině ještě letos v množství, které potřebuje. „Ale také na střednědobých a dlouhodobých cílech. Je třeba posílit zbrojní výrobu v Evropě. Dosáhnout toho, abychom byli v těchto věcech soběstačnější a měli dostatek vojenské techniky,“ uvedl.
Podle Tuska je nutné hovořit o tom, kdo v Evropě může zintenzivnit svoji obranyschopnost a výdaje na obranu. Hospodářství EU je desetkrát silnější než Ruska, proto i obranyschopnost EU může být větší, míní. „Evropa, která nebude sjednocená, nebude připravena na to, aby vyzbrojila sama sebe, bude dalším objektem útoku Ruska. Toto si musíme uvědomovat,“ dodal Tusk.