Aktualizace: 7.03.2024 11:22
Praha – Národní rozpočtová rada (NRR) varuje před dodatečnými výdaji ze státního rozpočtu. Znamenaly by rozmělnění konsolidačního úsilí a ohrozily letošní snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedla rada v pravidelném čtvrtletním stanovisku. Problémy podle ní může způsobit i slabší než očekávaný hospodářský růst. NRR také podpořila vládní návrh důchodové reformy, opatření podle ní vedou k větší udržitelnosti penzijního systému.
„Makroekonomická predikce z ledna předpokládá deficit ve výši 2,2 procenta HDP. Jeho dosažení je však podmíněno obezřetností vlády při případném zvyšování výdajů do školství, zemědělství či resortu vnitra, o kterých se aktuálně diskutuje,“ uvedla NRR. Ministerstvo školství letos usiluje o dodatečných 800 milionů korun na platy nepedagogických pracovníků. Ministerstvo vnitra předběžně žádalo pro letošní rok o dodatečné tři miliardy korun na posílení vnitřní bezpečnosti. Ministerstvo zemědělství jedná o dodatečných dvou miliardách korun na podporu zemědělců, platba by se ale týkala až příštího roku.
Podle NRR se kromě požadavků ministerstev objevují i návrhy na nové nesystémové daňové úlevy. „NRR v tomto případě upozorňuje, že schválená konsolidace by měla i nadále pokračovat. Snaha o rozmělnění aktuálně realizované fiskální politiky by mohla snížit příznivé efekty přijatého konsolidačního balíčku již v prvním roce jeho platnosti,“ uvedla rada.
Riziko vidí také na příjmové straně rozpočtu, kterou by mohl zasáhnout slabší než očekávaný růst HDP, což by se projevilo nižšími daňovými příjmy. Problematický je i vývoj německé ekonomiky, která očekává letos jen slabý růst. „Nejistý vývoj německé ekonomiky během letošního roku představuje i značné riziko pro Česko, jelikož tvoří podstatnou část naší zahraniční poptávky,“ uvedla rada. Další potíže by pro příjmovou stranu rozpočtu mohl představovat pokles cen emisních povolenek.
Z dlouhodobého hlediska NRR ocenila návrh důchodové reformy, zejména navázání věku odchodu do důchodu na růst očekávané doby dožití a úpravu vyměřování nových důchodů. Opatření podle ní povedou ke zvýšení udržitelnosti penzijního systému a pokles deficitních tlaků i po odchodu silných populačních ročníků z trhu práce ve 30. letech. „Za určité riziko považuje (rada) zavedení institutu předčasného odchodu do důchodu, kde je jak z hlediska fiskální udržitelnosti, tak i spravedlnosti nutné tuto úlevu vázat na konkrétní pracovní místo a pracoviště, nikoliv na obecněji definovanou profesi,“ uzavřela NRR.
Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem.