Aktualizace: 7.03.2024 12:57
Praha – Zemědělci s traktory a další technikou dnes přijeli do Prahy. Protestní jízdou městem a demonstrací před Strakovou akademií chtěli vyjádřit nesouhlas s dosavadními kroky vlády a prosadit své požadavky. Vláda podle zástupců Agrární komory a Zemědělského svazu nehájí zájmy českých zemědělců. Ministři dali najevo, že jsou připraveni dál jednat, nátlaku a vydírání ale nebudou ustupovat. Podle odhadu Agrární komory (AK) se protestu účastní přes 700 traktorů a dalších strojů a kolem 3500 lidí. Protest zkomplikoval dopravu ráno na příjezdech do Prahy, přes den se tvořily kolony zejména na trase traktorů kolem úřadu vlády a Letné. Policisté ráno zadrželi před vládou řidiče, který složil na silnici a tramvajové koleje hromadu hnoje.
Zemědělci začali svými traktory, nákladními vozy i autobusy přijíždět na hranice hlavního města po 05:00, kolem šesté už dorazili první z nich na Letnou, odkud poté s vozy vyrazili na protestní průjezd městem a po 11:00 se přesunuli už bez vozidel k úřadu vlády. Krátce po poledni, podle zemědělců symbolicky pět minut po dvanácté, demonstrace začala, trvat má do 13:30. Poté se zemědělci začnou postupně rozjíždět zpátky domů.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes zdůraznil, že vážnosti situace v zemědělství si je vědoma celá vláda. I s ohledem na současný stav veřejných financí ale není možné vyhovět všem požadavkům, řekl novinářům. Kritizoval incident s hnojem před úřadem vlády i podle něj porušení slibu, že zemědělský protest nebude blokovat MHD. Svým členům podle něj Agrární komora a Zemědělský svaz také nepředávají úplné informace, proti čemuž se organizace následně ohradily. Výborný zopakoval, že je se zemědělci připraven dál jednat, na ultimáta ale přistupovat nebude, uvedl.
Také podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda tlaku zemědělců ustupovat nebude. Jejich dnešní protest v Praze označil za vydírání. Se zemědělci je vláda připravena jednat, ale u jednacího stolu. Zemědělský sektor má podle premiéra rekordní zisky, dodal. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček vyzval v souvislosti s protestem Výborného, aby v podpoře zemědělců zohlednil problémy pramenící z dovozu levných produktů a dotační politiky dalších zemí EU.
Zemědělci zhruba do 11:00 jezdili s traktory po okružní trase okolo Letenských sadů a úřadu vlády. Kolem úřadu vlády, kde zůstala na vozovce velká hromada hnoje ohrazená plotem, byla doprava zablokovaná. Jezdily tam jen zemědělci se svými vozy, tramvaje musely odklonem. Úklid hnoje po domluvě zajistí sami zemědělci, silnici pak podle magistrátu dočistí Pražské služby. Policie už předem vyzývala řidiče, aby do Prahy vůbec nejezdili, případně se vyhnuli trase zemědělců, nebo použili MHD.
Hlavními organizátory dnešního protestu jsou Agrární komora ČR a Zemědělský svaz. Od vlády požadují mimo jiné podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.
Česko stejně jako další evropské státy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropském protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.