Aktualizace: 11.03.2024 12:35
Praha – Státní fond kinematografie (SFK) podpořil osm filmů tuzemských tvůrců celkovou částkou 60 milionů korun. Jsou mezi nimi snímky Václava Kadrnky, Beaty Parkanové nebo Jana Hřebejka. Mezi podpořenými projekty lze najít snímky známých režisérů a režisérek, druhé filmy nadějných filmařů, sci-fi určenou dětskému publiku nebo experimentální celovečerní film. ČTK o tom informoval mluvčí SFK Jiří Vaněk.
„Pokračoval pozitivní trend větší žánrové pestrosti přihlášených filmů, který jsme zaznamenali už při předešlých výzvách na výrobu hraného filmu v roce 2023. Jako obvykle byla sice dominantním žánrem dramata, nicméně vedle nich byly do výzvy přihlášeny také různé jinak zaměřené žánrové projekty,“ uvedla místopředsedkyně rady SFK Marta Švecová.
Rada rozhodovala o 23 žádostech, jejichž úhrnný požadavek na dotaci činil více než 232 milionů Kč.
Nejvyšší částkou 13 milionů korun rada SFK podpořila celovečerní sci-fi hraný film pro děti GameGirl režisérky původem z bosenského Sarajeva Mariny Škopové. Koprodukčními zeměmi jsou Chorvatsko, Nizozemsko, Norsko a Maďarsko.
Koprodukční projekt Panna Sofia režiséra a scenáristy Kadrnky dostal 12 milionů Kč. Jeho děj se odehrává roku 1627 uprostřed náboženských válek a po porážce protestantských vojsk na Bílé hoře. V podhůří Krkonoš zakladatel Jednoty bratrské Jan Amos Komenský s rodinou stojí před zásadním životním rozhodnutím, zda nuceně konvertovat ke katolicismu nebo opustit navždy vlast. „Kadrnka svým novým filmem cílí na vnímavé a festivalové publikum, stejně jako s předchozími filmy, včetně oceňovaného Křižáčka,“ podotkl Vaněk.
Režiséru Michalu Hogenauerovi na jeho druhý film Kolem ohně členové rady přispěli částkou deset milionů korun. Jeho dramatický děj se odehrává na letním táboře. Vládci času, druhý film scenáristy a režiséra Jana Haluzy podpořený částkou 8,9 milionu korun, rozvíjí téma cestování v čase. Hlavní hrdina Vojta se v něm on-line stane svědkem vraždy internetové influencerky Julie.
Částku osm milionů korun fond přidělil koprodukčnímu povídkovému dramatu Medvědi režisérky a scenáristky Beaty Parkanové. Za svůj předchozí snímek Slovo obdržela režisérka Křišťálový globus za režii na karlovarském filmovém festivalu v roce 2022.
Příběh inspirovaný životem legendárního československého krasobruslaře Ondreje Nepely natáčí režisér Jakub Červenka. Film převypráví 24 hodin v životě Nepely a jeho trenérky a mentorky Hildy Múdré, události 2. března 1973, kdy se konalo v Bratislavě mistrovství světa v krasobruslení. Česko-slovenský koprodukční film podpořili radní částkou pět milionů korun. Režisér Jan Hřebejk na svůj snímek Výjimečný stav obdržel dva miliony korun. Jde o konverzační komediální drama o vlivu dezinformací a lží v dnešním světě. Scénář k filmu napsal novinář a spisovatel Milan Tesař.
Druhý celovečerní snímek režiséra a scenáristy Milana Klepikova Hroty navazuje na jeho prvotinu Přípravy k filmu T. Režisér vychází z díla básníka Petra Krále a rozvíjí jeho koncept, že svět má již svou budoucnost za sebou. Členové rady SFK filmu přidělili částku 1,1 milionu. Kč.