Aktualizace: 26.03.2024 10:38
Praha – Krize v maloobchodě skončila, například ceny potravin klesají třetí měsíc za sebou. Na dnešní pražské konferenci obchodníků a výrobců, Retail Summitu, to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Situace prodejců i dodavatelů podle něj v posledních 20 měsících byla velmi složitá. Nyní dobu krizovou střídá takzvaná doba nulová, která je charakteristická výraznou proměnou chování zákazníka. Mizí například střed trhu, kdy lidé buďto chtějí šetřit, nebo jsou ochotni utrácet, a klesá také jejich loajalita ke značce, řekl Prouza.
„Lidé konečně přestávají mít blbou náladu a začínají pomalu otevírat své peněženky,“ uvedl Prouza. Ke krizi podle něj ale vůbec nemuselo dojít, kdyby se ve společnosti nešířila panika z výrazného zdražování, která navíc často byla uměle vytvořená, řekl. „Všude viděli (lidé) ty titulky, jak je zle, jak je draho, že bude ještě hůř. A jediné, k čemu to vedlo, bylo, že si říkali ‚je tady krize, musíme šetřit‘,“ dodal. Vidět to podle něj bylo na vnímané inflaci. Například v době, kdy spotřebitelské ceny v Česku meziročně rostly o sedm procent, lidé si mysleli, že je inflace 27 procent, uvedl Prouza.
S krizí zákazníci podle Prouzy výrazně změnili své nákupní chování. Projevuje se to mimo jiné tím, že mají protichůdné požadavky – chtějí například levné, ale zároveň kvalitní produkty. Kromě toho musí obchodníci čelit poklesu loajality zákazníků. Například v roce 2022 značky, které nakupovali, změnila polovina zákazníků, zatímco v roce 2020 jich byla třetina. Pro obchodníky to tak znamená růst nákladů na věrnostní programy nebo různorodost nabídky, řekl Prouza.
Prouza také upozornil na to, že inspiraci k nákupu už lidé primárně nehledají v kamenných obchodech. Pro polovinu zákazníků jsou zdrojem informací sociální média, celebrity a blogy, řekl. V případě mileniálů, tedy lidí, kteří se narodili mezi lety 1980 a 1995, a generace Z, což jsou lidé s datem narození od roku 1996, se jich těmito kanály nechá ovlivnit až 70 procent, doplnil.
Konkurenční výhodu může prodejcům podle prezidenta SOCR poskytnout správné využití umělé inteligence v analýze chování spotřebitelů či plánování marketingu. „Pro ty, kteří pochopí, co (umělá inteligence) znamená, to bude obrovská změna a obrovský náskok,“ řekl Prouza. Dalším předpokladem ekonomického růstu jsou podle Prouzy investice do automatizace a robotizace skladů i prodejen.
Z dat Českého statistického úřadu už dříve vyplynulo, že maloobchodní tržby v lednu zrychlily meziroční růst na 2,4 procenta z prosincových 1,2 procenta. Tržby bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel měli obchodníci meziměsíčně vyšší o procento. V prosinci tržby meziročně vzrostly poprvé po 19 měsících poklesu.