Aktualizace: 2.04.2024 12:51
Praha – Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvítal estonský zájem o českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Řekl to na tiskové konferenci po jednání s estonským protějškem Margusem Tsahknou v Praze. Konkrétní příspěvek Estonska do plánu Tsahkna neprozradil, vláda pobaltské země ale podle něj před dvěma týdny rozhodla o přípravě dalšího balíčku vojenské podpory pro Ruskem napadenou zemi v hodnotě 20 milionů eur (přes 500 milionů korun), a to převážně právě na munici.
Česko má možnost v zemích mimo EU pořídit nejméně 800.000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. S návrhem na nákup munice mimo unijní státy přišel český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února a následně o plánu informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
K nákupu se dosud připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo, Litvu, Finsko či Nizozemsko a Lucembursko až po Island. Česká vláda ve středu schválila další příspěvek ČR do iniciativy. Jeho výši premiér Petr Fiala neuvedl (ODS), munice podle jeho vyjádření dorazí na místo v rámci týdnů až měsíců.
„Vítám estonský zájem o českou muniční iniciativu. Myslím, že se jednoznačně shodujeme na tom, že dostatečná obrana Ukrajiny je obranou nás všech,“ řekl Lipavský.
„Rozhodně podporujeme tuto iniciativu, zároveň pracujeme na konkrétních návrzích. Před dvěma týdny vláda rozhodla, že bude připraven nový balíček vojenské podpory pro Ukrajinu v hodnotě 20 milionů eur, převážně munice, takže v tomto směru podporujeme českou muniční iniciativu,“ poznamenal na dotaz ČTK Tsahkna.
Obě země také podle ministrů podporují protiruské sankce. „I jejich co nejúčinnější vymáhání včetně využití zmrazeného ruského majetku na podporu Kyjeva,“ uvedl šéf české diplomacie. Evropská unie zároveň připravuje už 14. balíček sankcí, podle Tsahkny je důležité se zaměřit na boj proti hybridním hrozbám.
Česká republika přišla dříve s návrhem omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Ten se do schváleného 13. balíku sankcí nedostal. Estonsko podle Tsahkny návrh rozhodně podporuje.
Ministři zahraničí se shodli také na nutnosti rozšíření EU, Tsakhna vyzval k dalším praktickým krokům s ohledem na Ukrajinu, Moldavsko či země západního Balkánu.