Aktualizace: 15.06.2024 14:26
Bürgenstock – Švýcarský summit o Ukrajině nebude schopen vyjednat mír pro tuto zemi, ale může inspirovat proces, který k němu bude směřovat, řekla dnes před zahájením vrcholného setkání švýcarská prezidentka Viola Amherdová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který o svolání summitu alpskou zemi požádal a dnes vystoupil po boku Amherdové, doufá, že spravedlivého míru se podaří dosáhnout co nejdříve.
Amherdová uvedla, že cíle summitu, jehož se zúčastní zástupci 92 zemí a osmi mezinárodních organizací, avšak nikoli Rusko, nejsou tak ambiciózní, aby bylo možné „vyjednat nebo vyhlásit mír pro Ukrajinu“, ale konference může „inspirovat proces směřující ke spravedlivému a trvalému míru“.
„Jako mezinárodní společenství můžeme připravit základy pro přímá jednání mezi válčícími stranami,“ je také přesvědčena. Představy Ukrajiny a Ruska o mírovém vyjednávání se zatím zásadně liší. Kyjev tento proces podmiňuje stažením ruských sil ze všech okupovaných území včetně anektovaného Krymu, zatímco Rusko chce, aby nejprve ukrajinské jednotky opustily čtyři východoukrajinské regiony a aby se navíc Kyjev zavázal, že nebude usilovat o vstup do Severoatlantické aliance.
Amherdová dnes poznamenala, že ruský útok na Ukrajinu narušil světový řád a způsobil nesmírné utrpení. „Ukrajina nikdy válku nechtěla, je to zločinná a absolutně nevyprovokovaná válka. Jediný, kdo ji chtěl, je Putin,“ prohlásil pak Zelenskyj.
Vyjádřil také přesvědčení, že se zemím účastnícím se summitu podařilo vrátit na scénu myšlenku, že společné snahy mohou ukončit válku a vést ke spravedlivému míru. „Všichni jsme byli schopni dát šanci diplomacii,“ řekl. „Děkuji vám za podporu, a ať se spravedlivý mír podaří nastolit co nejdříve,“ doplnil.
Pavel nepočítá s tím, že summit o Ukrajině najde shodu, jak nastolit mír
Švýcarský summit o Ukrajině je podle českého prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na co nejširší platformě bavit o podmínkách míru. Nepočítá ale s tím, že by vrcholná schůzka, která začíná dnes odpoledne, dosáhla shody, jak mír nastolit. Pavel to dnes řekl novinářům před svým odletem do alpské země. Summit v horském středisku Bürgenstock u Lucernu má především položit základy dalším jednání o ukončení války, kterou před více než dvěma roky zahájilo Rusko. Očekávají se delegace zhruba 100 zemí a organizací, včetně 57 hlav států a šéfů vlád.
„Je to skutečně první možnost, jak se na co nejširší platformě bavit o podmínkách dosažení trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině,“ řekl dnes Pavel s tím, že je moc rád, že se konference může zúčastnit. Věří, že se na ní podaří najít co nejširší shodu na základních principech a východiscích.
„Určitě nebude dosaženo shody, jak nastolit mír na Ukrajině. Takovou ambici ani nemá,“ podotkl také o summitu, na němž bude mezi jinými chybět Rusko, které dalo opakovaně najevo, že o účast nestojí.
Jednání budou podle Pavla rozdělena do tří oblastí – jaderná bezpečnost, potravinová bezpečnost a svoboda plavby a humanitární otázky. Prezident je považuje za klíčové oblasti, na nichž se dokáže shodnout většina zemí světa. „V oblasti jaderné bezpečnosti, které spolupředsedá Česká republika, se podařilo zatím dosáhnout největšího pokroku,“ je přesvědčen Pavel.
USA oznámily další pomoc Ukrajině ve výši přes 1,5 miliardy dolarů
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes oznámila další pomoc Ukrajině ve výši přes 1,5 miliardy dolarů (téměř 35 miliard korun). Půjde na obnovu energetické infrastruktury a humanitární pomoc, informuje agentura Reuters.
Harrisová pomoc oznámila ve Švýcarsku, kde se spolu s desítkami světových lídrů zúčastní mírového summitu o Ukrajině. Setká se zde mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
„Tyto prostředky pomohou Ukrajině reagovat na poslední ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu tím, že podpoří opravy a obnovu, zvýší odolnost vůči přerušení dodávek energie a položí základy pro opravu a rozšíření ukrajinského energetického systému,“ uvedla o pomoci kancelář americké viceprezidentky.