Aktualizace: 6.07.2024 13:15
Husinec (Prachaticko) – V Husinci na Prachaticku se dnes konala ekumenická bohoslužba. Byla součástí tradičních Husových oslav, které jsou pravidelně spojené s pietou i kulturním programem. Příští rok, kdy uplyne 610 let od upálení církevního reformátora Jana Husa, budou oslavy větší. Pořadatelé chtějí, aby se jich zúčastnili i čeští vrcholní politici. ČTK to řekla Ludmila Pánková, starostka Husince, který je Husovým rodištěm. Od roku 1990 je 6. červenec v českém kalendáři státním svátkem.
Ekumenická bohoslužba se v Husinci v den svátku koná pravidelně, letos se jí účastnila asi stovka lidí. Prostor pro ni poskytuje Církev bratrská, která Husovy oslavy spoluorganizuje. Na mši promluvil kazatel Robert Hart, který působí v Praze.
V Husinci mohou lidé navštívit také Husův rodný dům, spravuje ho Církev československá husitská. Její kazatel povede dnes v 17:00 další bohoslužbu v malé Husově kapli.
Tradice Husových oslav v jeho rodišti se odvíjí od roku 1869. První připomínky se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Konaly se i za první republiky. Komunistický režim udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se městečko vrátilo v roce 1990. V minulosti se oslav zúčastnili i prezidenti Václav Havel nebo Václav Klaus.
Letošní Husovy oslavy v Husinci začaly v pátek odpoledne. Vrcholem pátečního programu byl průvod městem a pietní vzpomínka v zahradě Centra Mistra Jana Husa. Dnes večer je ukončí koncert Luboše Pospíšila.
Oslavám předcházel 4. července hudební Husfest, který navštívilo asi 1000 lidí. Konal se v Dolním parku, ale příští rok se vrátí na sportoviště s nově vybudovaným zázemím a větší kapacitou, což podle Pánkové umožní festival žánrově rozšířit.
K uctění Husovy památky se dnes v 15:00 uskuteční tradiční bohoslužba také v pražské Betlémské kapli. Povede ji patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Lenkou Gláserovou a plzeňským biskupem Lukášem Bujnou. Kázání pronese královéhradecký biskup Pavel Pechanec.
Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen.
Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka.