Aktualizace: 10.07.2024 11:16
Praha – Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) vnímá odchod národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila z funkce jako možné ohrožení fungování politiky v oblasti závislostí. Obává se přesunu agendy z úřadu vlády pod resort zdravotnictví, tedy jejího oslabení a zastavení připravovaných změn. Vyzývá premiéra Petra Fialu (ODS) a vládu, aby zaručili a zajistili to, že protidrogový odbor zůstane nezávislý a bude dál spadat pod kabinet. APAS to uvedla v tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK. Asociace zastřešuje 35 organizací, které se zaměřují na prevenci a léčbu závislostí. Vobořil se rozhodl odstoupit, končí na konci srpna.
„Bez silného národního protidrogového koordinátora se sníží dosavadní podpora opatření snižování škod způsobených návykovým chováním a může nastat opětovná snaha ministerstva zdravotnictví, aby se celá agenda převedla do gesce tohoto resortu, což by znamenalo konec funkčních adiktologických služeb,“ uvedla asociace.
Politiku v oblasti závislostí má na starosti protidrogový odbor úřadu vlády. Spadá pod něj oddělení koordinace a financování a také národní monitorovací středisko pro závislosti. Funkce šéfa odboru se dřív pojila s postem protidrogového koordinátora, nyní jsou obě pozice oddělené. Snahy o přesun protidrogové agendy pod resort zdravotnictví se objevily v minulém volebním období po roce 2018, kdy se národní koordinátorkou stala Jarmila Vedralová.
Záměr ostře kritizovali odborníci na problematiku závislostí i čtyři bývalí protidrogoví koordinátoři. Poukazovali na to, že česká protidrogová politika zahrnuje nejen léčbu, ale i prevenci, regulaci trhu, kontrolu či represi a zaměřuje se nejen na nelegální látky, ale také na alkohol, tabák a hazard. Vyžaduje tedy nadresortní přístup. Odbor nakonec zůstal pod kabinetem.
Výkonný ředitel Spolku Ulice Plzeň Martin Parula označil Vobořila za klíčovou postavu v prosazování legislativních změn a opatření. Považuje jeho odstoupení za špatnou zprávu pro adiktologické služby. Podotkl, že Vobořil sám zmiňoval tlak na svůj odchod, a to od byznysu i politiků. „Vyhovění těmto silám znamená velké ohrožení funkčnosti celého sektoru,” uvedl Parula.
Vobořil by měl dál působit jako poradce premiéra či vlády. Podle Dagmar Krutilové z P-centra, které se zaměřuje na prevenci, poradenství a doléčování, poradenská role ke koordinování postupu nestačí. „Nevíme, jaké má vláda s touto pozicí plány. Pokud však bude vybírat nového protidrogového koordinátora, je nezbytné, aby se jednalo o odborníka se znalostí problematiky adiktologie, aby mohl dotáhnout a prosadit připravované zákony a další potřebná témata,“ uvedla Krutilová.
Podle APAS je už adiktologický zákon, který má mimo jiné nastavit financování prevence a služeb, připravený. Asociace vyzvala premiéra a členy vlády, aby normu urychleně projednali. „Po Vobořilově odchodu chceme slyšet od vlády záruku, že připravený zákon bude přijat,“ uvedl bývalý národní protidrogový koordinátor Josef Radimecký z organizace White Light. Vobořila považoval za garanci toho, že témata jako nadužívání sociálních sítí mladými či násilí pod vlivem alkoholu „nebudou padat pod koberec“.