Aktualizace: 11.07.2024 09:55
Praha – Sněmovna bude moci o vládním návrhu na zvýšení poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu jednat do noci. Prosadila to dnes koalice kvůli očekávaným obstrukcím opozice. Do běžné rozpravy byly v úvodu jednání přihlášeny dvě desítky poslanců, které se svými proslovy předběhnou členové dolní parlamentní komory s přednostním řečnickým právem. Jako první z nich vystoupil předseda ANO Andrej Babiš, který řeč zahájil poukazem na příjmy důchodců a ceny potravin.
Novela o valorizaci poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas je jediným bodem mimořádné schůze Sněmovny, jejíž program poslanci hladce schválili. Možnost prodlouženého projednání předlohy i po dnešní 21:00 navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda, podle něhož Sněmovnu kvůli kontroverznosti návrhu čeká „trochu náročnější“ jednání. Předpokládá, že úvodní projednávání návrhu Sněmovna dokončí nejpozději v pátek dopoledne.
Vládní novelu představil ministr kultury Martin Baxa (ODS), který nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna by se měla zvyšovat podle míry inflace.
Nově mají poplatky platit domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač a jsou jakýmkoli způsobem schopny přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. Ministr zdůraznil, že předloha zachovává princip, že za jednu domácnost bude nadále třeba platit jeden televizní a rozhlasový poplatek bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.
Novela mění taky platby pro právnické osoby. Výše poplatku by už v jejich případě neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Firmy do 24 zaměstnanců by měly být od poplatku osvobozeny.
Účelem změn je podle vlády zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií. Jan Jakob (TOP 09) uvedl, že novela k dosavadním úkolům přidává také boj s dezinformacemi, a to při respektování svobody slova. Babiš jménem ANO novelu odmítl. Hnutí tvrdí, že rozhlasové a televizní poplatky jsou přežitý systém. Zrušení těchto poplatků chce také SPD, podle lídra hnutí Tomia Okamury by se měl provoz České televize a Českého rozhlasu hradit ze státního rozpočtu.
Vládní novela zachovává osvobození od hrazení poplatků i systém vymáhání plateb. Nadále bude možné čestným prohlášením placení odmítnout s tím, že zařízení, na něž se zákon vztahuje, domácnost nevlastní.