Aktualizace: 3.08.2024 19:03
Káhira/Tel Aviv – Šéfové dvou izraelských zpravodajských služeb se už vrátili z Egypta, kam dnes odletěli na jednání o příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích, informoval bez dalších podrobností deník Haarec. Izraelská média předtím psala, že izraelští vyjednavači přijeli do Káhiry, cestu jim v pátek povolil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šance na pokračování nepřímých rozhovorů mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás snížilo tento týden ve středu zabití politického šéfa Hamásu Ismáíla Haníji, za nímž zřejmě stojí Izrael.
Podle deníku Haarec se dnes z Káhiry do Izraele vrátili šéfové tajných služeb Mossad a Šin Bet David Barnea a Ronen Bar. Podle dřívějších zpráv palestinské agentury WAFA měli jednat se šéfem egyptské rozvědky Abbásem Kámilem. Rozhovory se měly soustředit na propuštění rukojmích, které drží Hamás v Gaze od útoku na Izrael z loňského 7. října, jímž začala tato válka, či na zabezpečení hranice mezi Egyptem a Pásmem Gazy.
Netanjahu v pátek oznámil, že povolil izraelským vyjednavačům do Káhiry odjet. Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí v reakci agentuře Reuters řekl, že Netanjahu „nechce konec války“ a využívá „prázdná prohlášení k zakrytí svých zločinů“.
Deník Haarec v pátek s odvoláním na vysoce postaveného člena izraelského vyjednávacího týmu napsal, že Netanjahu nemá zájem na uzavření dohody. Podle Haarecu šéfové izraelských tajných služeb tlačí na Netanjahua, aby přistoupil na rámcovou dohodu, která už je na stole od konce května a k níž podle některých zdrojů Netanjahu vznáší stále nové požadavky. Také účastníci protivládních demonstrací viní izraelského premiéra, že upřednostňuje vítězství nad Hamásem před osvobozením rukojmích. Netanjahu tvrdí, že jeho cílem je úplně zničení Hamásu, což mnozí považují za nereálné.
Izraelská veřejnoprávní stanice KAN, která se odvolávala na nejmenovaný izraelský zdroj, v pátek uvedla, že Spojené státy se snaží přimět další dva zprostředkovatele rozhovorů – Egypt a Katar, aby „udělali všechno možné pro pokračování jednání o dohodě, navzdory Haníjově smrti.
Haníja byl zabit ve středu v Teheránu, kam přijel na inauguraci íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Íránští činitelé, včetně nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, slíbili Haníjovu smrt pomstít, stejně jako to avizoval další spojenec Hamásu, libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Jeho šéf Hasan Nasralláh Izraeli vzkázal, že už překročil červenou linii a musí očekávat pomstu na všech frontách od těch, kdo stojí na straně Gazy. Pomstu slíbili i jemenští šíitští povstalci.
Zabití Haníji odsoudily některé země regionu, včetně Kataru, který to označil za nebezpečnou eskalaci, jež podkope šance na mír. „Jak může být zprostředkování úspěšné, když jedna strana zavraždí vyjednavače druhé strany?“ napsal na sociální síti X ve středu katarský premiér.
Egyptské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že šéf egyptské diplomacie Badr Abdal Atí hovořil se svým libanonským protějškem Abdalláhem Búhabíbem. Atí podle agentury Reuters vyjádřil „hluboké znepokojení stran nebezpečné eskalace“ v regionu a řekl libanonskému ministrovi, že Egypt podporuje Libanon v situaci, kdy musí čelit vnějším hrozbám.