Aktual.: 18.10.2024 12:49
Olomouc – Nynější vláda čelila výzvám jako žádná jiná v moderní historii, při pohledu zpět v nich nicméně podle premiéra Petra Fialy (ODS) uspěla. Fiala to dnes řekl v úvodu volebního sjezdu vládní KDU-ČSL v Olomouci. V proslovu hájil kompromisy v kabinetu i v koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), které považuje za nutné. Ocenil všechny lidovecké ministry včetně kandidátů na předsedu Mariana Jurečky a Marka Výborného.
Fiala připomněl, že vláda čelila energetické či migrační krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu, bojovala s inflací a zdědila vysoké deficity rozpočtu. „Nikdo jiný v moderní historii ČR se nepotýkal s takovým koktejlem problémů a výzev,“ uvedl. Dodal, že když se na poslední roky ohlédne, může s klidem prohlásit, že vláda uspěla. Fakticky se zbavila závislosti na Rusku, energetika se mění před očima, migrační vlnu z Ukrajiny se podařilo převrátit ve prospěch ČR, míní premiér.
Koalice Spolu je podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jedinou politickou silou, která příští rok ve volbách může porazit hnutí ANO. „Jsme jako koalice Spolu jedinou silnou, která v této zemi může konkurovat silnému hnutí ANO. A to říkám s plnou vážností, ukazují to i výsledky mnoha voleb. Jsme jedinou silou, která může porazit hnutí ANO, a to i v těch příštích volbách. Do voleb je rok, pojďme pracovat na tom, abychom toto dokázali a abychom nešli slovenskou cestou,“ řekla Pekarová Adamová na sjezdu lidovců. Členové Spolu podle Pekarové Adamové nesmí vyplýtvat všechny své síly na vnitrostranické a vnitrokoaliční diskuse, aby jim zůstal dostatek energie na vysvětlování práce voličům.
Po předloňském útoku Moskvy na Ukrajinu se Česko snaží postupně snižovat závislost země na dovozu ropy, plynu či jaderného paliva z Ruska. Současně dlouhodobě patří mezi státy EU, který poskytují ochranu nejvíce ukrajinských uprchlíků v přepočtu na velikost populace. Příjem státu z jejich odvodů a části daní převyšuje výdaje na jejich nouzové ubytování a dávky. Opozice ale vládu za řešení energetické i migrační krize, boj s inflací a další kroky kritizuje.
Koalici Spolu a kabinetu se podařilo zvládnout minulé výzvy, protože podle Fialy funguje jako jeden tým. „Když spolu v něčem nesouhlasíme, jsme otevření, věcní a dokážeme se o tom bavit a dojít ke kompromisu,“ míní. Kompromisy jsou ve výsledku dobré pro jednotlivé koaliční partnery, ale i pro republiku. Odmítl vnímání kompromisu jako něčeho negativního či jako projevu slabosti. „Bez toho se nedá v poměrném systému vládnout. Kdybychom se nedokázali dohodnout, vláda by se rozpadla a umetli bychom cestu levicovým populistům,“ konstatoval.
Kabinet koncem září zažil asi největší dosavadní krizi, když Fiala kvůli digitalizaci stavebního řízení odvolal ministra pro místní rozvoj, šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Následoval odchod Pirátů z koalice a jmenování Petra Kulhánka (za STAN) na Bartošovo místo. Vládní koalice tak ztratila čtyři pirátské hlasy a nyní má ve Sněmovně většinu 104 poslanců.
Fiala ocenil ministra práce Jurečku i zemědělství Výborného, kteří jsou hlavními uchazeči o funkci předsedy KDU-ČSL. Jurečka je podle Fialy jeden z nejlepších členů vlády za posledních 30 let. Vyzdvihl jeho odvahu, ochotu dělat nepopulární věci, ale i pracovitost a loajalitu k vládě jako celku. Výborný podle Fialy konstruktivně a kompetentně vede zemědělství. „Když si na něco podáme ruku, tak to u obou platí,“ podotkl Fiala. Ocenil i ministra životního prostředí Petra Hladíka jako „zelené svědomí vlády“.
Po sjezdu je Fiala připravený spolupracovat s kýmkoliv, koho si lidovci vyberou. Straně doporučil, aby za svým budoucím předsedou stála v dobrých i zlých časech. „KDU-ČSL je úspěšnou stranou, váš poslanecký klub je nejsilnější v novodobé historii, máte senátory, hejtmana, europoslance, to je reálný vliv,“ řekl premiér. Za tím vším stojí správná strategie a rozhodnutí, dodal. Lidovci podle jeho doporučení nemají být příliš sebekritičtí a malověrní, nemají přeceňovat průzkumy a naopak mají být sebevědomí.
Místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová připomněla lidovcům jejich heslo Klidná síla. Věří, že ke klidu a usilovné práci se dokáže vrátit KDU-ČSL i celá vláda. Připomenula nedávný odchod Pirátů z vládní koalice, mírně klesající popularitu vlády a nárůst populismu a agrese ve společnosti. Vláda podle ní ukázala, že se její strany dokáží spojit a dohodnout se.
Fiala věří, že sjezd KDU-ČSL potvrdí úspěšnost koalice Spolu
Premiér a předseda ODS Petr Fiala věří, že sjezd lidovců v Olomouci nezmění fungování koalice Spolu. V té vedle KDU-ČSL a ODS figuruje ještě TOP 09. Novinářům při příchodu na jednání sjezdu premiér řekl, že věří, že sjezd potvrdí úspěšnost projektu Spolu. Na jednání Fiala přijel po nočním návratu z evropského summitu v Bruselu. Delegáty, kterých by se mělo sejít 303, dopoledne osloví spolu s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a místopředsedkyní STAN Michaelou Šebelovou.
Na úvod sjezdu neprošel návrh poslance Hayato Okamury, aby delegáti před volbami předsednictva prodiskutovali další působení KDU-ČSL v koalici Spolu. Podle Okamury měl sjezd buď doporučit setrvání v koalici a kdyby měli delegáti opačný názor, měli by zavázat vedení strany, aby-KDU-ČSL v příštích sněmovních volbách kandidovala samostatně.
„Třetí možnost je, že dáváme pravomoc celostátnímu výboru, aby o tom rozhodl po sjezdu,“ uvedl Okamura, který ale pro svůj návrh nezískal potřebný počet hlasů.
Lidovci budou dnes v Olomouci volit předsednictvo, které povede KDU-ČSL v příštím roce do sněmovních voleb. Pozici předsedy obhajuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Jeho vyzyvateli budou ministr zemědělství Marek Výborný či senátor Jiří Čunek. Nominace mají podle stranického webu také bývalý předseda Pavel Bělobrádek, bývalá místopředsedkyně Michaela Šojdrová a šéf pražské organizace Tomáš Kaplan. Bělobrádek oznámil, že nominaci nepřijme. Další uchazeč, poslanec Šimon Heller, o nominaci před sjezdem nežádal.
KDU-ČSL by podle aktuálních průzkumů volebních preferencí samostatně nedostala pět procent potřebných pro vstup do dolní parlamentní komory. Jurečkovu pozici oslabila před deseti měsíci kauza vánočního večírku v době tragické střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, jeho postavení zhoršily také velmi nízké volební preference.