Praha – Česko si dnes připomnělo 106. výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Akce se konaly po celé zemi, tradičním vrcholem svátečního dne bylo udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Prezident Petr Pavel ocenil 56 osobností. Nejvyšší ocenění českého státu – Řád bílého lva – obdrželi in memoriam generálové a legionáři Sergěj Jan Ingr a František Moravec, dále architekta Eva Jiřičná a choreograf Jiří Kylián. V poledne prezident povýšil osm představitelů ozbrojených složek do generálských hodností a ráno se s dalšími nejvyššími ústavními činiteli zúčastnil tradičního pietního aktu u Národního památníku na pražském Vítkově.
Prezident před udílením vyznamenání na Hradě připomněl, že před 106 lety dostalo Československo privilegium vlastní země, vydobyté osobní odvahou a vytrvalým úsilím, ale také hrdinstvím a mnoha oběťmi. Na rozdíl od mnoha jiných částí světa je podle něj Česko v historicky nejdelším období svobody, bezpečí, klidu a ekonomické prosperity, řekl. Apeloval na to, aby lidé nepodléhali apatii, nestávali se jen nezúčastněnými pozorovateli, případně lacinými kritiky veřejného dění, ale aby byli jeho aktéry.
Do vedení země patří podle Pavla osobnosti, které se zabývají skutečnými problémy a mají odvahu ke změnám a nutným reformám. Řekl, že nebude podporovat politiky, kteří nabízejí snadná řešení a jdou cestou nejmenšího odporu. „Naopak, s mojí podporou mohou počítat ti, kteří budou s odvahou a odpovědností přistupovat i k řešení nepopulárních otázek,“ dodal.
Pavel při svém druhém předávání státních vyznamenání vyznamenal 56 lidí, o šest méně než loni. Čtyři osobnosti ocenil Řádem bílého lva. Šestkrát předal druhé nejvyšší vyznamenání – Řád Tomáše Garrigua Masaryka, které in memoriam obdržel papež Jan Pavel II., dále diplomat Karel Kovanda, bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová či politik, vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa.
Ceremoniál z udílení státních vyznamenání (živě od 20:00)
Sedm osobností získalo Medaili Za hrdinství, mimo jiné válečný veterán Lukáš Hirka nebo voják Karel Kučera, který padl při obraně ukrajinského Bachmutu proti ruské agresi. Prezident letos udělil 39 medailí Za zásluhy, a to lidem působící v charitě, umělcům, vědcům či sportovcům. Vyznamenání získal mimo jiné ekonom Jan Švejnar, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder, bývalý šéf České televize Petr Dvořák, herci Daniela Kolářová, Ondřej Vetchý, Ivan Trojan nebo in memoriam Jana Hlaváčová a Luděk Munzar, dále zpěvačka Marie Rottrová, frontman kapely Olympic Petr Janda nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Medaili z rukou hlavy státu obdrželi i polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, spisovatel i hudebník Jaroslav Rudiš či režisérka Helena Třeštíková.
Osm povýšených do generálských hodností je proti loňsku poloviční počet. Generálmajorem se stal ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský a náčelník Vojenské policie Jiří Roček. Stejnou hodnost získal náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík, zástupce náčelníka generálního štábu české armády Pavel Lipka a ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl. Generálporučíkem se stal ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis.
Současnou vládu i Evropskou unii kritizovali řečníci při oslavě vzniku Československa, kterou v Berouně pořádal Český svaz bojovníků za svobodu a další vlastenecké organizace. Vystoupil například předseda hnutí SPD Tomio Okamura, bývalý premiér a nynější šéf strany Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD) Jiří Paroubek či předseda PRO Jindřich Rajchl.
Československá obec legionářská dnes uctila legionáře u pomníku na pražském náměstí Pod Emauzy. Jejich boje u Zborova v první světové válce předvedly ukázky u mladoboleslavského Leteckého muzea Metoděje Vlacha. Den vzniku Československa připomněl na desítkách míst po celé zemi Sokolský běh republiky. Vzpomínkové akty se konaly v Lánech, Brně, Ostravě, Pardubicích, Olomouci, Kutné Hoře, České Lípě, Chrudimi či ve Znojmě. Plzeň a Hradec Králové o státním svátku ocenily několik osobností, které se zasloužily o tato města.
Bartoš má Pavlův projev za důstojný a věcný, dle Okamury se vymezil vůči opozici
Dnešní projev prezidenta Petra Pavla před slavnostním předáváním státních vyznamenání na Pražském hradě byl důstojný a věcný. Na dotaz ČTK to uvedl končící šéf dříve koaličních, nyní opozičních Pirátů Ivan Bartoš. Ocenil podporu občanské společnosti. Předsedkyně Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že proslov byl velmi dobrý, poukázal na základní problémy a přitom byl povzbuzující. Podle lídra opozičního hnutí SPD Tomia Okamury prezident pochválil vládu a vymezil se proti opozici. Premiér Petr Fiala (ODS) na síti X uvedl, že ho těší, že slavnost je opět důstojným svátkem České republiky, a poblahopřál vyznamenaným.
Pavel mimo jiné řekl, že pro vedení země by se měly hledat osobnosti, které se zabývají skutečnými problémy a mají vize a plány, nikoli ty, které staví vzdušné zámky a vedou prázdné souboje. Uvedl také, že Česko potřebuje reformu důchodů, změny ve zdravotnictví, v justici, ve školství, v ochraně životního prostředí, v digitalizaci, v daních, ve veřejné správě nebo v uspořádání země.
„Projev pana prezidenta byl velmi dobrý – s akcenty na důležité oblasti, povzbuzující a pojmenovávající zásadní problémy,“ sdělila ČTK Pekarová. „Dnešní projev prezidenta Pavla byl důstojný a věcný. Nemohl jsem si nevšimnout silného apelu na nutnost zásadních reforem v celé řadě oblastí, které se nedějí, nebo jsou stále odkládány, zejména pak vzdělávání a školství, ale i zdravotnictví,“ uvedl Bartoš.
Sympatické podle něj bylo vyjádření, že hlava státu nebude podporovat politiky, kteří nabízejí snadná řešení a jdou cestou nejmenšího odporu. „Myslím, že to nebyl vzkaz pouze pro populistickou opozici, ale i současnou vládu. V řadě oblastí se totiž mění pouze parametry, zatímco potřebné reformy, jako je třeba zákon o podpoře bydlení,či reforma antimonopolního úřadu, jsou zdržovány a blokovány,“ podotkl Bartoš. Souhlasí s tím, že je potřebné, aby lidé nebyli apatičtí a zapojili se do veřejného dění, pokud mohou.
„Prezident nám přečetl projev, kde pochválil Fialovu vládní koalici a vymezil se proti opozici. Žádné nové myšlenky do projevu poradci panu prezidentovi nepřipravili, všichni víme, na čí je straně,“ sdělil ČTK Okamura. „Navíc si prezident pak ještě protiřečil, když nejdřív řekl, že je přirozené, když lidé mají různé názory a že nic není černobílé, ale hned poté řekl, že nebude podporovat politiky, potažmo názory, které jsou jiné, než má on,“ doplnil.
Předseda opozičního ANO a expremiér Andrej Babiš na síti X napsal, že ho mrzí, že vyznamenání neobdržel spisovatel Milan Kundera. „Bezpochyby si to zaslouží, proto ho znovu navrhnu i příští rok,“ uvedl.
Pavel: Do vedení země se mají hledat osobnosti s konkrétními vizemi a plány
Do vedení země by se měly hledat osobnosti, které se zabývají skutečnými problémy a mají vize a plány, nikoli ty, které staví vzdušné zámky a vedou prázdné souboje. V projevu před předáváním státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu to dnes řekl prezident Petr Pavel.
Uvedl také, že Česko potřebuje reformu důchodů, změny ve zdravotnictví, v justici, ve školství, v ochraně životního prostředí, v digitalizaci, v daních nebo ve veřejné správě a uspořádání země. Všechny tyto extrémně složité úkoly jsou podle hlavy státu nutným předpokladem pro to, aby se nesnižovala kvalita života.
„Zkusme si konečně definovat, co je pro naši zemi zásadní. Silná společnost je vzdělaná, hospodářsky zdatná, s rozvinutou infrastrukturou, inovující, tolerantní a taková, kde se každý domůže svých práv. Taková, která se stará o slabé a ohrožené,“ uvedl Pavel. Nutnost zásadních reforem srovnal s děním po roce 1989, kdy některé změny také vyžadovaly ne vždy líbivé kroky. Apeloval na nacházení shody, politické i společenské.
Pavel řekl, že nebude podporovat politiky, kteří nabízejí snadná řešení a jdou cestou nejmenšího odporu. „Naopak, s mojí podporou mohou počítat ti, kteří budou s odvahou a odpovědností přistupovat i k řešení nepopulárních otázek,“ podotkl.
Prezident uvedl, že před 106 lety 28. října Československo dostalo privilegium vlastní země, vydobyté osobní odvahou a vytrvalým úsilím, ale také hrdinstvím a mnoha oběťmi. „Toto privilegium bylo potvrzeno před 35 lety, kdy naše společnost, svazovaná dobou totality, dokázala prosadit touhu po svobodě,“ poznamenal.
Na rozdíl od mnoha jiných částí světa je Česko v historicky nejdelším období svobody, bezpečí, klidu a ekonomické prosperity, řekl. „Zároveň máme to štěstí, že se můžeme inspirovat a nechat se hodnotově vést lidmi, jejichž činy, vytrvalost, dobročinnost, umělecké nebo sportovní nadání nebo celoživotní práce jsou v tento den oceňovány,“ dodal Pavel.
Apeloval na to, aby lidé nepodléhali apatii, nestávali se jen nezúčastněnými pozorovateli, případně lacinými kritiky veřejného dění, ale aby byli jeho aktéry. Za důležité považuje hlava státu si připomínat, jak je demokracie ve skutečnosti křehká a že je o ni nutné stále pečovat.
„Dnes se bohužel nemusíme dívat daleko za naše hranice, abychom si uvědomili, s jakou lehkostí a rychlostí může docházet k erozi základních kamenů demokracie. Nemusíme bohužel ani složitě hledat příklady agresivního porušování mezinárodního práva. Ani příklady států, jejichž vedení ohrožuje budoucnost vlastní země, mnohdy jen ve jménu osobního prospěchu a prestiže či zachování tváře,“ konstatoval prezident. Nejsmutnějším scénářem by podle něj bylo to, kdyby se Česko vydalo stejným směrem.
Pavel také řekl, že stále věří tomu, že není pravdou, že představy společnosti o světě ji rozdělují na dva nesmiřitelné tábory. „Ve skutečnosti je jen málo témat, která by českou společnost rozdělovala na půl. Osobně budu dál usilovat o to, aby jich ve veřejné debatě nepřibývalo. A především o to, abychom se vyvarovali nenávisti, která nikdy nic dobrého nepřinesla,“ uvedl.
Hlava státu také ocenila to, že při nedávných povodních se opět projevila solidarita české společnosti. Většina lidí nemluvila o nefunkčním státě, ve který by ztratila důvěru. „Většina z nás naslouchala doporučením odborníků, záchranných složek, úředníků, dokonce i politiků,“ míní. Pavla ale zaráží motivace lidí, kteří bez erudice šíří lži a polopravdy. „Oslabují důvěru v instituce, vědu, fakta. Činí tak naši společnost méně odolnou,“ podotkl.
Za nutné považuje to, aby byli na těžké situace připraveni nejen občané, ale také všechny složky státu včetně legislativy. Platí to podle něj o to více o hrozbách, o nichž se dobře ví – klimatických, zdravotních, migračních, energetických, bezpečnostních nebo technologických. „Takové, pro které žádná jednoduchá řešení neexistují. A přesto bychom si měli pokládat nepříjemné otázky, co a jak budeme dělat, až na nás ještě silněji dopadnou, a na možné scénáře se připravovat,“ řekl prezident.
Nejvyšší vyznamenání obdrželi generálové, architektka Jiřičná, choreograf Kylián
Nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva dnes prezident Petr Pavel při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě udělil čtyřem osobnostem. Dvěma vojákům in memoriam, architektce Evě Jiřičné a choreografovi Jiřímu Kyliánovi. Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, coz je druhé nejvyšší vyznamenání, Pavel ocenil například papeže Jana Pavla II., diplomata Karla Kovandu nebo bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou.
Řád bílého lva obdrželi armádní generál a legionář Sergěj Jan Ingr, jenž byl ministrem národní obrany londýnské exilové vlády a též velvyslancem v Nizozemsku, a František Moravec, brigádní generál a legionář, velitel vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člen exilového vojenského odboje. Oba Pavel ocenil za vynikající velitelskou a bojovou činnost.
U architektky, designérky a pedagožky Jiřičné Hrad připomněl její architektonické návrhy realizované zejména v Česku, Británii a Severním Irsku. Choreograf, tanečník a fotograf Kylián dlouho působil v Nizozemsku, kde byl v Haagu v Nizozemském tanečním divadle spoluředitelem a choreografem, poté přes 20 let uměleckým šéfem. Kylián také obdržel v roce 1997 medaili Za zásluhy od tehdejšího prezidenta Václava Havla.
Řád TGM Pavel udělil in memoriam papeži Janu Pavlu II., který podle Hradu sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Ocenění při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě obdržel také diplomat a bývalý velvyslanec České republiky při OSN i NATO Kovanda nebo politik, vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa.
Stejně jako Kroupa, také další vyznamenaná bývalá ombudsmanka Šabatová je signatářkou Charty 77. V roce 2002 už obdržela medaili Za zásluhy od Havla. Řád TGM dnes Pavel udělil in memoriam také novináři Pavlu Pecháčkovi, který dlouhodobě působil na rozhlasových stanicích Svobodná Evropa a Hlas Ameriky a následně v rádiu Svobodná Evropa v Praze.
Ocenění obdržel i římskokatolický kněz a farář Josef Suchár, jenž je spoluzakladatelem Sdružení Neratov, které se mimo jiné zaměřuje na pomoc lidem s postižením a znevýhodněným dětem. Všichni laureáti získali Řád TGM za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Za Jana Pavla II. vyznamenání přebral apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo, za novináře Pecháčka jeho syn Pavel Pecháček.
Pavel udělil Řád TGM papeži Janu Pavlu II., diplomatu Kovandovi nebo Šabatové
Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání, dnes večer prezident Petr Pavel udělil papeži Janu Pavlu II., který podle Hradu sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Ocenění při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě obdržel také diplomat a bývalý velvyslanec České republiky při OSN i NATO Karel Kovanda nebo politik, vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa.
Stejně jako Kroupa, také další vyznamenaná bývalá ombudsmanka Anna Šabatová je signatářkou Charty 77. Šabatová už obdržela medaili Za zásluhy v roce 2002 od prezidenta Václava Havla. Řád TGM dnes Pavel udělil in memoriam také novináři Pavlu Pecháčkovi, který dlouhodobě působil na rozhlasových stanicích Svobodná Evropa a Hlas Ameriky a následně v rádiu Svobodná Evropa v Praze. Ocenění obdržel i římskokatolický kněz a farář Josef Suchár.
Medaili Za hrdinství Pavel udělil vojákovi, který padl při obraně Bachmutu
Medaile Za hrdinství dnes při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě udělil prezident Petr Pavel vojákům za hrdinství v boji i třem lidem, kteří svojí pohotovostí pomohli k záchraně lidských životů. Pavel ocenil například in memoriam vojáka Karla Kučeru, který padl při obraně ukrajinského Bachmutu proti ruské agresi. Ocenění převzala jeho matka. Ocenění obdržel také válečný veterán Lukáš Hirka, který byl těžce zraněn při misi v Afghánistánu, ale dokázal se poté zapojit do paraatletických sportovních aktivit.
Pavel ocenil in memoriam také Josefa Keprta, pilota 312. československé stíhací perutě a 96. britské perutě nočních stíhačů RAF. Vyznamenání za něj převzala dcera. In memoriam byl oceněn také Oldřich Pechal, československý voják a velitel výsadkové skupiny Zinc, jenž byl popraven v koncentračním táboře Mauthausen. Na Hrad pro ocenění dorazila praneteř štábního kapitána.
Prezident dále udělil medaili Za hrdinství pracovníkovi autoservisu Lukáši Dudíkovi, který u loňské nehody vlaku s kamionem v Olomouci pomohl odblokováním dveří cestujícím z hořící soupravy. Dudík se na Pražský hrad nemohl dostavit, ocenění převzala jeho matka. Vyznamenání dostal také vlakvedoucí Roman Juřena, který pohotovým zákrokem umožnil evakuaci cestujících z hořícího havarovaného vlaku.
Medaili Za hrdinství obdržela také učitelka základní školy v pražských Horních Počernicích Kateřina Laluhová, která letos v červnu vyvedla všechny žáky třetí třídy z učebny, v níž se následně zřítil strop. Podle Hasičského záchranného sboru tehdy zachránila život 25 dětem.
Medaile Za zásluhy dostali exředitel ČT Dvořák nebo ekonom Švejnar
Medailí Za zásluhy dnes prezident Petr Pavel na Pražském hradě vyznamenal bývalého ředitele České televize Petra Dvořáka, ekonoma Jana Švejnara, ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Marka Riedera nebo Jana Gruntoráda, který se zasloužil o fungování internetu v České republice. Z osobností kultury obdrželi medaili například herci Ondřej Vetchý, Ivan Trojan nebo in memoriam Jana Hlaváčová, zpěvačka Marie Rottrová, lídr kapely Olympic Petr Janda nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková.
Pavel ocenil také čtyři sportovní osobnosti – hokejistu Romana Červenku, rychlostního kanoistu a sportovního ředitele Českého olympijského výboru Martina Doktora, vodní slalomářku Štěpánku Hilgertovou a silničního cyklistu Zdeňka Štybara. Prezident udělil stejně jako loni 39 medailí Za zásluhy.
Medaili z rukou hlavy státu obdrželi také polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, spisovatel, dramaturg i hudebník Jaroslav Rudiš, kameraman a fotograf Vladimír Smutný nebo sochař, malíř a tvůrce multimediálních projektů Jiří Sozanský. Ocenění získala také režisérka a pedagožka Helena Třeštíková. Z herců byli oceněni také zesnulý Luděk Munzar, za kterého medaili převzala dcera a také herečka Barbora Munzarová, a Daniela Kolářová.
Laureáty byli též spisovatel a publicista Pavel Kosatík, který se zabývá především novodobými dějinami Česka a Slovenska, nebo spisovatelka Karin Lednická, jež se v dílech věnuje navrácení identity hornickému Karvinsku. Vyznamenání Pavel udělil také dramatiku, režiséru a publicistovi Jaroslavu Vostrému, jenž je spoluzakladatelem Činoherního klubu.
Medaili Za zásluhy hlava státu udělila také krymskému Tatarovi, bojovníkovi za svobodu a lidská práva a odpůrci invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 Mustafovi Džemilevovi. Vyznamenán byl také Alexander Wiegand, německý odpůrce totalitního režimu a politický vězeň československého komunistického režimu.
Medaili Za zásluhy získala též ekoložka a expertka na ochranu životního prostředí Yvonna Gaillyová, zakladatelka platformy sdružující a podporující v přímém odbytu sociální a chráněné dílny Lucie Hyblerová, a dále Zdeňka Prokopová, jež se sestrou Marií Vavroňovou založila neziskovou organizaci ROSA poskytující komplexní pomoc ženským obětem domácího násilí.
Pavel ocenění udělil také podnikateli a spoluzakladateli Nadace Dobrý anděl Petru Sýkorovi, lékařce a zakladatelce neziskové organizace LOONO pro vzdělávání veřejnosti v prevenci závažných onemocnění Kateřině Šédové, rehabilitační pracovnici Emilii Vallové, jež pomocí Vojtovy metody pomohla stovkám nemocných dětí, nebo zakladatelce neziskové organizace Dům pro Julii poskytující dětskou paliativní péči Radce Vernerové.
Pavel vyznamenal také zesnulého novináře Daniela Anýže, spisovatelku, literární historičku a překladatelku Radku Denemarkovou či prorektora pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislava Krištoufka, jenž se zabývá zejména kryptoaktivy a kryptoměnami, ekonometrií a datovou analýzou.
Vyznamenání převzala také Dita Horochovská, jež spoluzaložila spolek Silou hlasu zaměřený na výuku ovládání počítačů hlasem. Medaili obdržel i bývalý dlouholetý příslušník Bezpečnostní informační služby Jaroslav Vild, který podle Hradu přispěl ke způsobu a podobě vzdělávání a výcviku bezpečnostních složek v taktické oblasti. Oceněn byl i podnikatel v zemědělství se zaměřením na agroturistiku a sociální zemědělství Jiří Netík.