Aktual.: 31.10.2024 12:06
Praha – Výběr střední školy ovlivňuje dosažené vzdělání rodičů i to, o jak chudé či bohaté rodiny jde. Více než polovina rodičů s vysokoškolským vzděláním by v současném systému volila pro své dítě všeobecný obor, tedy gymnázium či lyceum. U rodičů se středoškolským vzděláním je to jen necelá třetina. Vyplývá to z analýzy výzkumné organizace PAQ Research. Všeobecnou střední školu chce pro své děti asi třetina rodičů, vyplývá z průzkumu. Zájem je podle analytiků vyšší, než je nabízená kapacita ve všech krajích.
Všeobecnou střední školu chce pro své děti 32 procent rodičů. Vyplývá to z průzkumu mezi asi 6800 rodičů dětí ve věku pět až 16 let v mateřských a základních školách, zejména se zaměřením na rodiče dětí v posledních dvou ročnících základních škol. Současný podíl žáků přijatých do všeobecného vzdělávání je podle výzkumníků 18 procent. Místa ve všeobecných oborech chybí ve všech krajích, poptávka rodičů nejvíc převyšuje nabídku v Karlovarském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Místa výrazně chybí také v Praze, kam se hlásí i žáci ze Středočeského kraje, uvedli.
Podle výzkumníků ovlivňuje výběr středoškolských oborů i příjem rodičů. Mezi vysokoškoláky s vyššími příjmy volí všeobecnou střední školu 56 procent, u těch s nižšími příjmy 45 procent. Rozdíl v tom, co rodiče chtějí, podle výzkumníků nemusí odrážet předpoklady dětí. Chudší rodiče mohou méně často volit všeobecné obory například kvůli finančním bariérám nebo obavám, že nedokážou dětem poskytnout dostatečnou podporu při studiu. Vliv může mít i to, pokud rodičům vysokoškolské vzdělání z jejich pohledu nezaručilo dobré příjmy.
U rodičů, kteří nemají vysokoškolské vzdělání, převažuje volba odborné střední školy. „U rodičů s nižším vzděláním a příjmy by asi pětina volila učiliště bez maturity,“ uvedli výzkumníci. Vliv má podle nich i pohlaví dětí, rodiče mají větší aspirace u dívek. Všeobecnou střední školu si u nich přeje 38 procent rodičů, u chlapců je to asi čtvrtina.
Rodiče, kteří nepreferují pro své děti všeobecnou střední školu, si nejčastěji myslí, že k tomu jejich dítě nemá studijní předpoklady. Jedná se o 45 procent z nich. Téměř dvě pětiny uvedly, že jejich dítě nemá o obor zájem, 29 procent se domnívá, že všeobecné vzdělání dítě nevybaví pro trh práce a život. Tyto překážky jsou podle výzkumníků zásadní a pravděpodobně by přetrvávaly i po přizpůsobení nabídky. Úpravou systému středního vzdělávání by se podle výzkumníků daly překonat důvody, jako jsou stresující a drahé přijímací zkoušky nebo špatná pověst všeobecného vzdělání, které uvedlo jako důvod sedm, respektive šest procent rodičů.
Nabídku všeobecných oborů rozšíří od příštího školního roku i nové všeobecné lyceum, informovali zástupci ministerstva v polovině října. Kromě vytvoření nového oboru pracuje ministerstvo i na snížení počtu oborů středních škol. Existují tři varianty, jedna počítá se 157 obory, druhá se 115 a třetí se 104 obory, nyní je jich asi 280.