Aktual.: 31.10.2024 12:08
Praha – Hledat řešení u penzí pro pracovníky takzvané třetí rizikové kategorie ve spořicím pilíři je podle předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové naivní. Řekla to na dnešní tiskové konferenci stínové vlády. Poslanec vládního hnutí STAN Viktor Vojtko v úterý řekl, že koalice našla základ shody na penzi náročných profesí, u důchodů pro pracovníky třetí kategorie by podle něj řešením mohlo být spoření na stáří s příspěvkem zaměstnavatelů.
Původní návrh počítal s dřívější penzí pro pracovníky z takzvané čtvrté kategorie a zčásti třetí kategorie, týkal se asi 120.000 lidí. Poslanci ODS a TOP 09 navrhli omezení jen na čtvrtou kategorii pracovníků, tedy na 12.000 osob. Vládní zákonodárci shodu neměli.
Schillerová kritizovala postoj hnutí STAN. „Místo, aby se postavilo za víc než 100.000 zaměstnanců zařazených do třetí rizikové skupiny, tak tento politický handl posvětilo s jedinou naprosto směšnou výhradou, že ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou (ODS) začne něco dělat s třetím pilířem. Těžko si lze představit naivnější požadavek,“ řekla.
Uvedla, že za současné vlády poklesl počet lidí, kteří si dobrovolně spoří na důchod, o 400.000. Co se týče dlouhodobého investičního produktu (DIP), připomněla průzkum agentury STEM/MARK pro investiční platformu Fondee, podle kterého dvě třetiny české populace neví, co DIP je. Vedle penzijního spoření jde o jediný státem podporovaný prostředek, kterým chce stát motivovat lidi k individuální finanční přípravě na penzi, a ulehčit tak penzijnímu systému.
Pokud k tomu bude mít hnutí ANO v budoucnu příležitost, „nespravedlivé“ důchodové změny podle Schillerové podrobí kompletní revizi a z velké části zruší.
Závěrečné projednávání důchodové reformy ve Sněmovně začalo ve středu. Navržený zákon počítá s tím, že by nárok na dřívější důchod mohli mít pracovníci nejrizikovější čtvrté kategorie i části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Poslanecký návrh TOP 09 a ODS ponechává dřívější penzi jen pracovníkům čtvrté kategorie, tedy asi desetině původního počtu. Reaguje tak na pomalejší navyšování důchodového věku o měsíc místo původních až dvou měsíců ročně.
Reformu odmítají opoziční hnutí ANO a SPD. Piráti uvedli, že pokud by prošel poslanecký návrh s omezením dřívějších penzí za práci v riziku, nepodpořili by celou reformu.
Sněmovní sociální výbor minulý pátek nedoporučil dolní komoře omezení původní verze dřívějších penzí schválit. Vyslovilo se tak 12 z 18 přítomných členek a členů z opozice i koalice, šest se zdrželo. Ministerstvo práce a sociálních věcí mělo neutrální postoj.