Aktual.: 3.11.2024 15:05
Praha – Zákon o zdravotních službách, který v září schválila vláda a je před projednáním ve Sněmovně, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) fakticky umožní zdravotní připojištění nebo doplacení rozdílu za lepší materiál. Bude obsahovat seznam toho, za co je možné si připlatit a za co ne. Řekl to v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Možnost dobrovolného připojištění je součástí i programového prohlášení vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) na plénu Sněmovny tento týden řekl, že pracovní skupina hledá prostor pro zavedení takového připojištění.
Podle Válka to ale umožní už vládou schválená novela zákona o zdravotních službách. „Jeho součástí (…) je vyjmenování všeho toho, co dneska není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění v obecném rozsahu, a naopak zákaz toho, co dneska pacienti u některých lékařů platí, a nepostihuje je (Česká lékařská) komora, nepostihuje je nikdo,“ uvedl Válek. Nově by jim hrozila pokuta až milion korun.
Novela podle něj také umožní si doplatit rozdíl mezi dražším zdravotnickým materiálem a materiálem, který je hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Dosud si pacient může zaplatit celou operaci sám, doplatit rozdíl není možné. Část zákona, která umožnila dělit zdravotní péči na standard a nadstandard, kterou prosadil někdejší ministr zdravotnictví TOP 09 Leoš Heger, zrušil v roce 2013 Ústavní soud.
Podle důvodové zprávy se novela mířící do Sněmovny zabývá například povinnostmi poskytovatelů zdravotních služeb, hodnocením kvality a bezpečí poskytovaných služeb, fungováním pohotovostních služeb a urgentních příjmů, hospiců, center duševního zdraví, duchovní péče ve zdravotnictví nebo pacientských organizací a zavádí mezi zdravotní služby estetickou medicínu. Které změny paragrafů umožní komerční připojištění nebo doplácení na lepší materiál, ČTK zjišťuje.
Podle Válka se už v současné době dá připojistit na platby zdravotní péče, kterou nehradí zdravotní pojišťovny, například u stomatologa nebo aplikaci ozónu při kolonoskopickém vyšetření střev. Komerční zdravotní připojištění podle něj pokrývá také dlouhodobou péči na pomezí sociální péče a zdravotnictví.
Podle jednoho z paragrafů novelizovaného zákona má pacient právo být předem informován o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených nebo částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění a o způsobu jejich úhrady, pokud to jeho zdravotní stav umožňuje. Návrh novely tam doplňuje kromě zdravotních služeb, také „služby poskytované se souvisejícími zdravotními službami“.
Zákon také po rozhodnutí Ústavního soudu doplňuje explicitní zákaz požadovat platbu za přítomnost osoby blízké při hospitalizaci, protože to je zákonné právo. Umožňuje ale naúčtovat nutné náklady, například na materiál nebo edukaci.
Obecně zákon o zdravotních službách definuje, jaké úkony jsou a nejsou zdravotními službami a zdravotní péčí. Výčet zdravotních služeb v tomto zákoně se tento týden stal i tématem rozhodnutí Ústavního soudu. Absence zmínky o domácích porodech v zákoně podle jeho rozhodnutí dává porodním asistentkám možnost tyto porody vést a ministerstvu zdravotnictví naopak neumožňuje jejich omezování.