Aktual.: 4.11.2024 17:16
New York – Společnosti Meta Platforms plánuje pomocí umělé inteligence (AI) odhalovat mladé uživatele Instagramu, kteří lžou o svém věku; automaticky je přepne do přísnějšího nastavení ochrany soukromí. Uvedla to podle agentury Bloomberg ředitelka produktového managementu Mety pro mládež a sociální dopad Alice Hartnettová. Meta je pod palbou kritiky rodičů a zákonodárců kvůli negativnímu vlivu sociálních sítí na duševní zdraví dospívajících.
Meta chce pomocí vlastního softwarového nástroje nazývaného klasifikátor dospělých na základě údajů o účtu dané osoby klasifikovat uživatele do dvou věkových kategorií – mladší nebo starší 18 let. Software k tomu, aby odhadl věk uživatele, dokáže prozkoumat jeho profil, podívat se na seznam jeho sledujících a zjistit obsah, který vyhledává. A dokonce prozkoumá i nevinné příspěvky od přátel typu vše nejlepší k narozeninám.
Na základě zjištění softwaru budou lidé, u nichž je podezření, že jsou mladší 18 let, automaticky zařazení mezi účty pro dospívající, bez ohledu na to, kolik let uvádějí na svém profilu, uvedla Hartnettová. Instagram v září představil tyto nové účty pro náctileté, které mají přísnější výchozí nastavení soukromí, například omezení toho, od koho může uživatel dostávat zprávy a jaké typy obsahu si může prohlížet. Společnost neuvedla, jak přesný klasifikátor dospělých je.
Společnost již nyní přesouvá dospívající do těchto přísnějších nastavení na základě jejich vlastních údajů o narozeninách. Klasifikátor dospělých chce začít používat začátkem příštího roku, aby jí pomohl zachytit lidi, kteří se mohou snažit nová pravidla obejít. Všichni uživatelé mladší 18 let budou automaticky zařazení do účtů pro náctileté, ale ti, kterým již bylo 16, si budou moci sami přísnější nastavení soukromí vypnout. Mladší 16 let k tomu potřebují souhlas rodičů.
Meta čelí desítkám žalob generálních prokurátorů v různých státech USA, kteří tvrdí, že firma se vědomě snažila připoutat děti k sociálním sítím a napomohla vzniku krize duševního zdraví dospívajících. Stala se také terčem útoků rodičů, kteří tvrdí, že jejich dospívající děti zemřely na drogy nebo spáchaly sebevraždu kvůli obsahu, který viděly na sociálních sítí firmy Meta, nebo konverzacím, které na sítích vedly.
V roce 2021 zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová zveřejnila v médiích tisíce stránek dokumentů, z nichž mimo jiné vyplývá, že firma z vlastních výzkumů věděla, že Instagram může mít negativní dopad na duševní zdraví dospívajících dívek.
Po zavedení nových omezení bude velkou výzvou pro Metu zajistit jejich dodržování. Studie britského telekomunikačního úřadu zjistila, že třetina nezletilých s účty na sociálních sítích uvádí svůj věk jako 18 a více.
Přístup firmy Meta k ověřování věku je možný díky obrovskému množství informací, které o sobě lidé v aplikacích sdílejí, včetně jejich sociálních kruhů, zálib a obsahových preferencí. Hartnettová dodala, že účty pro dospívající na Instagramu se v USA a několika dalších zemích teprve zavádějí, ale dospívající, kteří lžou o svém věku, zatím představují menší problém, než společnost očekávala.