Aktual.: 19.11.2024 18:03
Praha – V uplynulém týdnu přibylo v Česku 11 nových ohnisek katarální horečky ovcí, v nových ohniscích se nachází zhruba 3000 kusů skotu. ČTK o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS). Celkový počet ohnisek k dnešnímu dni činí 93, ve všech ohniscích se nachází přes 17.300 zvířat, asi o 2700 více než před týdnem. Ministerstvo zemědělství dnes v tiskové zprávě uvedlo, že kvůli výskytu onemocnění v ČR je v současnosti zcela pozastaven export skotu do většiny mimoevropských zemí.
Nová ohniska se nacházejí v Plzeňském, Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a Středočeském kraji. Veterináři na všech hospodářstvích přijali opatření s cílem zabránit šíření nákazy.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je kvůli výskytu nákazy zcela pozastaven export skotu například do Turecka, které patří mezi nejdůležitější obchodní partnery českých chovatelů. Se svým tureckým protějškem v Ankaře proto jednal o tom, za jakých podmínek by bylo možné export obnovit. „Řešením by mohl být dodatek k současným veterinárním certifikátům, který by garantoval, že skot je zdravý, a to na základě laboratorního vyšetření skotu v ČR,“ uvedl Výborný.
Podle celostátních opatření se přemístění zvířat do členských států řídí platnou evropskou legislativou. V ČR je omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou.
Onemocnění se šíří i v dalších evropských zemích, SVS dnes na dotaz ČTK uvedla, že stejný sérotyp horečky jako v ČR se aktuálně vyskytuje v dalších deseti členských státech, mezi něž patří Belgie, Nizozemí, Lucembursko, Německo, Dánsko, Francie, Portugalsko, Španělsko, Rakousko a Švédsko.
Rakousko má aktuálně podle veterinářů nahlášených 133 ohnisek, přesné počty ohnisek v Evropě ale správa nezná, protože státy s výskytem nákazy nemají povinnost hlásit počty ohnisek do informačního systému, podle SVS stát hlásí pouze první nově potvrzené ohnisko.
SVS už dříve rozšířila ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celou ČR, rozšířením pásma ztratilo Česko status země prosté katarální horečky ovcí. Ochranné pásmo rozšířené na celé území má podle mapy Evropské komise platné k 21. říjnu také Německo. Nákaza zatím nebyla potvrzena například v Polsku nebo na Slovensku.
Onemocnění se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Přenáší ho krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Ministr zemědělství Výborný už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.
SVS doporučuje chovatelům skotu vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci proti zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat. Údaje o proočkovanosti v ČR zatím nemá správa k dispozici.