Aktual.: 27.11.2024 14:36
Washington – Spojené státy se společně s dalšími zeměmi v nejbližších dnech znovu pokusí zprostředkovat příměří v Pásmu Gazy, kde Izrael déle než rok válčí proti teroristickému hnutí Hamás. Na sociální síti X to dnes uvedl americký prezident Joe Biden. Jeho poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v rozhovoru dodal, že příslušná jednání chce prezident zahájit už dnes.
Vyjádření přišla den poté, co se Izrael dohodl na zastavení bojů s libanonským militantním hnutím Hizballáh. USA, evropští lídři i blízkovýchodní země vývoj přivítali, nebylo však jasné, zda toto příměří přibližuje podobnou dohodu ohledně Gazy, po níž západní země volají řadu měsíců. Vysoce postavený představitel Hamásu sdělil agentuře AFP, že hnutí je připraveno dojednat klid zbraní a propuštění rukojmích, které uneslo při svém rozsáhlém a krvavém útoku v Izraeli loni 7. října.
„Během následujících dní Spojené státy s Tureckem, Egyptem, Katarem, Izraelem a dalšími obnoví úsilí ve snaze dosáhnout příměří v Gaze s propuštěním rukojmích a ukončením války bez Hamásu u moci,“ uvedl Biden bez dalších podrobností.
Americká vláda společně s Egyptem a Katarem již několik měsíců zprostředkovává jednání mezi Izraelem a Hamásem. Biden už na jaře ohlásil průlom ve snahách o ukončení bojů, Hamás však stále nepropustil zbývající rukojmí a Izraelci pokračují ve vojenském tažení, které zdevastovalo hustě osídlené palestinské území a zabilo desetitisíce lidí.
Podle Sullivana by nové kolo jednání mohlo začít už dnes. „Plán prezidenta Bidena je zahájit jednání dnes kontakty mezi jeho vyslanci a Tureckem, Katarem, Egyptem a dalšími aktéry v regionu,“ řekl Bidenův poradce ve vysílání televize MSNBC.
Hamás je připraven uzavřít dohodu o Gaze, příměří v Libanonu má za vítězství
Hamás je připraven uzavřít s Izraelem dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený představitel této palestinské teroristické organizace poté, co v Libanonu v noci vstoupil v platnost klid zbraní mezi izraelskou armádou a tamním militantním hnutím Hizballáh. Příměří v Libanonu označil zástupce Hamásu za významný úspěch. Právo Libanonu na uzavření dohody o příměří uznal i další přední člen Hamásu a vyjádřil naději na ukončení války v Gaze, napsala agentura Reuters.
„Vyhlášení příměří v Libanonu je vítězstvím a velikým zdarem hnutí odporu,“ prohlásil pro AFP nejmenovaný člen politického vedení Hamásu s odkazem na skupiny, které v regionu bojují proti Izraeli. „Informovali jsme prostředníky v Egyptě, Kataru a Turecko, že Hamás je připraven na dohodu o příměří (v Pásmu Gazy) a na seriózní výměnu zajatců,“ dodal. Současně obvinil Izrael, že brání uzavření dohody.
Představitelé Spojených států a Izraele s rýsujícím se příměřím v Libanonu dávají najevo naději, že pokud Hamás přijde o vojenskou podporu ze strany Hizballáhu, mohlo by ho to dotlačit k mírovému ujednání. Palestinské hnutí dlouhodobě tvrdí, že usiluje o příměří; Izrael říká, že však odmítá přistoupit na jeho požadavky k rukojmím. Podle mezinárodních zprostředkovatelů ovšem dohodu blokují obě strany, když izraelská vláda trvá na tom, že izraelští vojáci musí zůstat na území Pásma Gazy kvůli zajištění bezpečnosti.
„Hamás oceňuje právo Libanonu a Hizballáhu dosáhnout dohody, která ochrání libanonský lid, a doufáme, že tato dohoda otevře cestu k dosažení dohody, která ukončí také genocidní válku proti našemu lidu v Gaze,“ řekl vysoce postavený představitel Hamásu Sámí Abú Zuhrí agentuře Reuters.
Během dne pak hnutí vydalo prohlášení, že je otevřeno ke spolupráci v úsilí o dosažení dohody pro Gazu, a zopakovalo své dlouhodobé podmínky: ukončení války, stažení izraelských sil z Pásma Gazy, návrat vysídlených obyvatel do jejich domovů a výměna rukojmích za palestinské vězně.
Mnozí obyvatelé Gazy dávají podle Reuters najevo zklamání z toho, že po uzavření příměří v Libanonu se cítí být opuštěni a zapomenuti. Podle palestinských zdravotníků jen dnes izraelské údery na různých místech pásma zabily dalších 15 lidí, některé z nich přímo ve škole přeměněné na útočiště pro vysídlené obyvatele.
Hizballáh začal ostřelovat území severního Izraele hned 8. října 2023, den po teroristickém útoku Hamásu na jižní Izrael, aby tak otevřel „druhou frontu“ na podporu svého spojence v Pásmu Gazy. Ozbrojenci Hamásu 7. října vedle masakru téměř 1200 osob v izraelském pohraničí dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Během jediného příměří, které před rokem na konci listopadu trvalo týden, Hamás propustil 105 unesených výměnou za 240 Palestinců z izraelských věznic. Veškeré snahy o uzavření dalšího klidu zbraní a propuštění ostatních rukojmích od té doby ztroskotaly. Několik živých rukojmích se podařilo armádě osvobodit. V zajetí Hamásu dodnes zůstává 97 rukojmích, z nichž 34 armáda prohlásila za mrtvé.
Izraelská odvetná ofenziva v Pásmu Gazy si podle dnešní bilance ministerstva zdravotnictví, které ovládá Hamás, vyžádala od loňského října životy nejméně 44.282 Palestinců, z toho 33 bylo zabito za minulý den. Dalších 104.880 osob bylo v bojích a při vzdušných úderech zraněno. Tyto údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je ovšem většina. Válka také v tomto hustě zastavěném a izolovaném pobřežním pásu poškodila či zničila většinu budov a způsobila humanitární krizi.