Aktual.: 28.11.2024 15:46
Kolín nad Rýnem – Znalosti z biologie, potápění i krizovou komunikaci trénuje v německém Kolíně nad Rýnem český astronaut Aleš Svoboda. Jako člen rezervního týmu Evropské kosmické agentury (ESA) se v jejím výcvikovém centru připravuje na případný let do vesmíru. Po Vladimíru Remkovi by byl druhým Čechem, který se tam podívá. První část cvičení skončí v prosinci týdenním kurzem přežití, který Svobodu a jeho čtyři kolegy čeká v Pyrenejích. Astronaut to dnes řekl novinářům.
Nový tým astronautů pro vesmírný program představila ESA před dvěma lety. V hlavním týmu jsou dvě ženy a tři muži, kteří jsou zaměstnanci agentury. Dalších 12 lidí je v rezervním týmu, mezi nimi i Svoboda. Uspěl v konkurenci bezmála 22.600 lidí. Letos v říjnu mu začala první část výcviku. „Jsme tu od pondělí do pátku, každý den přibližně devět až deset hodin. Aktivity následují jedna za druhou. Je to mix teoretických znalostí i praktických dovedností. Absolvovali jsme školení krizové komunikace či leadershipu, měli jsme výcvik v bazénu, zaměřujeme se i na biologii,“ uvedl.
V deset metrů hlubokém bazénu se Svoboda potápěl dvakrát. Zatím šlo spíše o to ukázat, že zvládá základní potápěčské postupy. „Navazuje na to další část, kdy použijeme speciální vybavení, které dodává kyslík ze břehu do celoobličejové masky. Následující část obsahuje ponoření makety části vesmírné stanice a cvičí se, jak vycházet ven do vesmírného prostoru. Voda má navodit stav beztíže podobný tomu, jaký je ve vesmíru. Není to dokonalá simulace, ale je to perfektní nástroj, díky kterému se astronauti naučí, jak se pohybovat i komunikovat. Moc mě to baví,“ poznamenal Svoboda.
Do vesmírného prostoru astronaut vychází především při dlouhých misích, které trvají týdny i měsíce. Pokud se předpokládá, že jej tento výstup čeká, musí absolvovat ještě výcvik v bazénu v americkém Houstonu, který je větší. „Učíme tady studenty základ. Aby byli v bezpečí, nechceme ve vesmíru nikoho ztratit, ale aby neztratili ani své předměty nebo aby nemarnili čas. Výstup do vesmíru je velmi komplexní a složitý úkol. Je to náročně mentálně i fyzicky, pohyb je i kvůli obleku limitovaný,“ popsal školitel Hervé Stevenin, jenž se specializuje na výcvik chůze ve stavu beztíže. Svobodu si jako studenta chválí. „Je velmi koncentrovaný, má schopnosti být skvělým astronautem,“ dodal.
Neméně důležité jsou i znalosti z biologie či laboratorní zručnost, neboť velká část výzkumných experimentů, které astronauti provádí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jsou s tím spojené. Ve vesmíru lze díky stavu beztíže lépe zkoumat třeba rakovinu, osteoporózu či další nemoci.
„Tenhle týden máme také část zaměřenou více na historii kosmického programu, což je pro mě jako pilota velmi zajímavé. Máme přednášky o programech Apollo, Gemini nebo Space Shuttle a učíme se z chyb, které se dříve staly. I když se dělají nové věci, kořeny mají v programech, které už tu byly,“ řekl Svoboda.
První část výcviku, který trvá dohromady šest měsíců, končí 13. prosince. Druhá etapa, opět dvouměsíční, začne příští rok v létě. Její součástí bude třeba kurz přežití na moři. Poslední část je v plánu na začátek roku 2026. Všechny tři bloky jsou všeobecné, astronauti se učí vše, co by potřebovali na jakékoliv misi na ISS. Po výběru konkrétní mise se začnou připravovat na projekty, které mají zvládnout, a naučí se obsluhovat potřebné přístroje na stanici. K tomu v Kolíně slouží věrná replika evropské laboratoře Columbus.