Aktual.: 29.11.2024 14:24
Praha – Katarální horečka ovcí se v Česku podle veterinářů přestává šířit. Potvrzují to výsledky monitoringu aktivity hmyzu, který nákazu mezi zvířaty přenáší. Pokud nenastane neočekávána situace, předpokládají veterináři po 60 dnech, tedy na konci ledna příštího roku, ukončení všech ohnisek nákazy na území Česka. Těch je teď v ČR téměř stovka, od listopadu přibývá ohnisek méně. Veterináři ode dneška díky pozitivním výsledkům monitoringu vyhlásili takzvané období sezonně prostého horečky ovcí, což pomůže chovatelům při obchodu se zvířaty. ČTK o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS).
Onemocnění se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Nemoc není přenosná na člověka. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.
Veterináři od začátku listopadu monitorovali na 40 hospodářství výskyt tiplíků, kteří nákazu přenášejí. „Z výsledků monitoringu vyplývá, že tiplíci již svou aktivitu ukončili. Vzhledem k této skutečnosti i chladnějšímu počasí, dochází v ČR k zastavení šíření nákazy mezi vnímavými zvířaty,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Ukončení šíření nákazy je příznivé zejména pro chovatele ovcí, skotu a koz, protože členské státy mohou při vyhlášení příznivého období stanovit, že budou přijímat zvířata ze státu sezónně prostého horečky, což aktuálně umožňuje například Itálie, Chorvatsko nebo Bulharsko. Dále mohou být zvířata bez dalších podmínek přemístěna do Německa, Nizozemí, Belgie a Lucemburska, které přijímají zvířata se stejným typem onemocnění, jenž potvrzují veterináři v Česku. Detaily k přemísťování zvířat jsou na webu SVS.
Nové případy onemocnění v Česku stále přibývají, podle veterinární správy se ale jedná o případy, kdy byla zvířata nakažena ještě v období, kdy byl hmyz aktivní. Zvíře po nakažení zůstává infekční až 60 dní. U přibývajících ohnisek veterináři stále přijímají mimořádná opatření kvůli případnému přemísťování zvířat do zahraničí, aby infekční zvěř onemocnění dále nepřenášela. Opatření pro již vyhlášena ohniska a podmínky pro vakcinaci proti katarální horečce ovcí zůstávají stejná.
Po 60 dnech veterináři plánují vyhlásit období bez výskytu přenašeče nákazy a ukončí všechna ohniska nákazy na území ČR. K 26. listopadu bylo v Česku 98 ohnisek.
Monitoring výskytu tiplíků bude pokračovat do přelomu dubna a května, kdy hmyz začíná být opět aktivní. Pokud by výsledky monitoringu ukázaly dřívější zahájení aktivity přenašeče nákazy, ukončení veterináři příznivé období dříve.