Aktual.: 30.11.2024 09:20
Praha – Senát rozhodne příští týden o důchodové reformě, kterou chce vláda kvůli zajištění financování penzí do budoucna zvýšit věk odchodu do důchodu z 65 na 67 let. I když má k reformě výhrady část senátorů z frakcí vládních stran, zástupci koalice díky senátní většině očekávají, že horní parlamentní komora úpravy schválí beze změn. Oprávněnost tohoto předpokladu potvrdí či vyvrátí už úterní projednávání reformy v sociálním výboru. Těsně před středeční schůzí Senátu má reformu projednat ještě ústavně-právní výbor.
K nejspornějším částem reformy patří omezení počtu pracovníků v náročných profesích s nárokem na předčasný důchod bez jeho krácení. Nárok na něj by měli mít podle reformy pouze pracovníci v náročných profesích nejrizikovější čtvrté kategorie, což prosadila koalice ve Sněmovně. Týkalo by se to tak pouze zhruba 12.000 ze 120.000 lidí. Možnost financování předčasné penze ostatních pracovníků v rizikových provozech chce koalice řešit povinným přispíváním jejich zaměstnavatelů do třetího, individuálního penzijního pilíře. Příspěvek by měl činit asi čtyři procenta hrubé mzdy. Návrh má ministerstvo financí připravit do konce roku. Je možné, že část senátorů se s tím nespokojí.
Ve většinovou podporu schválení reformy věří předseda klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, podle něhož by senátoři měli být nejpozději v úterý seznámeni i s chystanou úpravou předčasných penzí. „Jsem přesvědčen, že návrh projde v podobě schválené Sněmovnou, byť cesta k tomu může být delší,“ uvedl předseda senátorské frakce Starostů Jan Sobotka. Potřebné hlasy by měl dodat i senátorský klub KDU-ČSL, jejíž bývalý předseda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka bude reformu v Senátu obhajovat.
O opětovné rozšíření okruhu pracovníků v náročných profesích bude usilovat především klub opozičního hnutí ANO, které odmítá i zvýšení věku odchodu do penze a slibuje, že reformu po případném vítězství v příštích sněmovních volbách zruší.
Kvůli Jurečkově zahraniční cestě do Afriky v druhém prosincovém týdnu bude Senát reformu projednávat o týden dříve, než měl původně v plánu. Usilovala i to i opozice mimo jiné kvůli tomu, aby případné senátní změny mohla ještě potvrdit Sněmovna a mohly být realizovány od počátku příštího roku.