Aktual.: 11.12.2024 17:02
Kutná Hora (Jičínsko) – Prezident Petr Pavel dnes odmítl, že by zdržoval své rozhodnutí k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Chce si prostudovat vše, co s návrhem souvisí, řekl novinářům při dnešní návštěvě Kutné Hory. Termín, kdy oznámí, zda rozpočet se schodkem 241 miliard korun podepíše, nebo bude vetovat, je podle prezidenta více než solidní. Hrad už dříve uvedl, že tak Pavel učiní v úterý 17. prosince.
„Mě docela pobaví, když slyším výroky, že prezident natahuje a zdržuje. Já bych rád připomněl, že tak jako má Poslanecká sněmovna, Senát svůj čas na vyhodnocení návrhů zákonů, tak ho má i prezident. Je to 15 dní. Pokud řeknu, že bych si rád prostudoval všechno, co s tím návrhem souvisí, a vyjádřím se v polovině tohoto rozmezí, tak je to více než solidní,“ uvedl Pavel.
Premiér Petr Fiala věří, že společně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) Pavla v pondělí přesvědčili, aby rozpočet podepsal. Zároveň ale nechtěl rozhodnutí prezidenta předjímat. Sněmovna odeslala schválený rozpočet na Hrad v pátek, hlava státu má následně podle zákona 15 dní na to, aby se k návrhu vyjádřila. Pokud by prezident rozpočet vetoval, Sněmovna může o vetu hlasovat nejdřív po deseti dnech.
Prezident už dříve vyjádřil výhrady k některým položkám ve schváleném rozpočtu, týkaly se mimo jiné příjmů emisních povolenek nebo peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství. Očekávané příjmy z emisních povolenek označila za nadhodnocené i Národní rozpočtová rada. U platů nepedagogických pracovníků už dříve kritizoval Pavlův ekonomický poradce David Marek, že vláda počítá s jejich převedením na obce a kraje od září, ale příslušný zákon zatím Sněmovna neschválila.
Ekonom Marek v listopadu uvedl, že kvůli nejasnostem některých položek doporučí prezidentovi, aby zákon o rozpočtu nepodepsal. Pokud by se prezident rozhodl státní rozpočet vetovat, Sněmovna by mohla veto přehlasovat 101 hlasy, vládní koalice jich má 104. Pokud by však rozpočet nebyl schválen do konce letošního roku, země by začala příští rok hospodařit v rozpočtovém provizoriu.
Fialova vláda se zatím s prezidentským odmítnutím návrhu rozpočtu na následující rok vypořádávat nemusela. Bývalý prezident Miloš Zeman nicméně v roce 2021 vetoval novelu rozpočtu, která v daném roce zvyšovala schodek z 280 miliard na 375 miliard korun. Koalice následně veto ve Sněmovně přehlasovala.