Aktual.: 13.12.2024 09:13
Brusel – Cílem Evropské unie je podle nového českého eurokomisaře Jozefa Síkely pomáhat rozvojovým zemím v ekonomickém a sociálním rozvoji, a tím vytvářet nová pracovní místa. Právě to je nejlepší cesta k potlačování prvotních příčin migrace, řekl Síkela v rozhovoru s českými novináři v Bruselu. Český eurokomisař, který má na starosti portfolio mezinárodního partnerství, zamíří ve středu 18. prosince na svou první zahraniční cestu do Mauritánie. S tamním premiérem a členy vlády bude řešit množství projektů, které EU v africké zemi podporuje, budou ale debatovat právě i o problému nelegální migrace.
„Cílem je, aby se přidaná hodnota vytvářela v těch zemích, které mají surovinové bohatství. To znamená výroba na místě, zhodnocení na místě, ale zároveň přístup prostřednictvím dopravních koridorů k mezinárodnímu obchodu, světovým trhům a tím i vytváření pracovních míst, udržitelného rozvoje, ekonomického bohatství, což je úplně nejlepší cesta k potlačování prvotních příčin migrace,“ uvedl Síkela. Migrace má podle něj obvykle dva důvody, buď je to zoufalství, nebo jsou to ambice. „Pokud lidem nabídnete udržitelnou budoucnost, která spočívá v tom, že mají práci, mají přístup ke vzdělání, perspektivu ve své vlastní zemi, tak nemají důvod vydávat se na dobrodružné cesty, kde často riskují životy svoje i svých dětí,“ dodal český eurokomisař.
Síkela má na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv. Již několikrát ale připustil, že se hodlá zabývat i dalšími tématy, která jsou mu blízká, jako je například energetika.
Nový český eurokomisař zaštiťuje rovněž investiční iniciativu Global Gateway (Globální brána), kterou chce unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Plán EU počítá v příštích letech se zajištěním investic až 300 miliard eur (7,6 bilionu Kč) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích, zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Tichomoří.
Koncept Globální brány má podle Síkely „posílit postavení Evropy v partnerských zemích prostřednictvím projektů, které se zaměřují na ekonomický a sociální rozvoj“. První země, kterou navštíví je Mauritánie, velmi důležitý partner EU v oblasti Sahelu, navíc nyní stát, který předseda Africké unii. „Hraje velmi důležitou roli v regionální koordinaci a samozřejmě je to i země, která se potýká s migračními problémy a je do určité míry jakousi tranzitní zemí pro migranty, kteří směřují primárně na Kanárské ostrovy,“ uvedl Síkela. Do západoafrické země odjíždí příští středu a vrací se v pátek.
Projektů v Mauritánii, které EU podporuje, je podle něj celá řada. Týkají se například rozvoje tranzitní sítě, vybudování elektrického vedení z hlavního města Nuakšott do města Néma v délce 1400 kilometrů či digitalizace mauritánské ekonomie.
„EU se podílí na výstavbě datových center, z nichž jedno budu slavnostně otevírat, ale také na projektu vybudování podmořských kabelů,“ vyjmenoval český komisař. Další projekty souvisejí se vzděláváním a s oblastí bezpečnosti a migrace. „To znamená posilování schopnosti Mauritánie chránit svoje hranice, identifikovat nelegální převaděčské skupiny a týká se to i výcviku a vybavení mauritánských bezpečnostních sil,“ dodal s tím, že při poslední návštěvě šéfky EK Ursuly von der Leyenové v Mauritánii letos v únoru byla zemi přislíbena podpora ve výši 200 milionů eur (přes pět miliard Kč).
Na začátku příštího roku čeká Síkelu spolu s dalšími eurokomisaři návštěva Polska, které 1. ledna přebírá od Maďarska předsednictví v Radě EU. „Čeká mě rovněž oficiální návštěva angolského prezidenta v Paříži, kdy jsem dostal pozvání od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, abych se za Evropskou komisi této významné návštěvy zúčastnil. Pak bude následovat týdenní cesta po střední Asii, kde postupně navštívím všech pět zemí, které spadají do mého portfolia, to znamená Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Turkmenistán a Kyrgyzstán,“ vyjmenoval eurokomisař.
Nová Evropská komise nastoupila do funkce 1. prosince a Síkela řekl, že se v budově nazývané Berlaymont už zabydlel. „Už mám kancelář a najdu i cestu k výtahu a dolů do garáže bez toho, abych někde zabloudil,“ uvedl bývalý český ministr průmyslu a obchodu. „Osobní zabydlení ale ještě nenastalo, spávám po hotelech, ještě jsem se nedostal k tomu, abych si hledal nějaký byt,“ uzavřel.