Aktual.: 16.12.2024 14:29
Brusel – Evropská unie dnes vůbec poprvé uvalila sankce na 16 osob a tři právnické subjekty v souvislosti s ruskými hybridními útoky vůči Evropské unii, jejím členským státům a jejich partnerům. Informovala o tom Rada EU, která zastupuje země nynější sedmadvacítky. Na seznamu je například jedna z jednotek ruské tajné vojenské služby GRU, která nese název 29155 a podle zpravodajských služeb provádí kybernetické útoky proti cílům v zemích NATO a Evropské unie.
„Vůbec poprvé se dnes Rada rozhodla zavést omezující opatření vůči 16 jednotlivcům a třem subjektům odpovědným za destabilizační akce Ruska v zahraničí,“ stojí v tiskovém prohlášení Rady EU s tím, že jde o reakci na „zákeřné akce Ruska a jeho nedostatek respektu vůči mezinárodnímu řádu a mezinárodnímu právu založenému na pravidlech“.
Sankce cílí na osoby zapojené do činností a politik ruské vlády, které podkopávají základní hodnoty EU a jejich členských států, jejich bezpečnost, stabilitu, nezávislost a integritu, prostřednictvím hybridních útoků, včetně manipulací s informacemi a vměšováním. EU již v říjnu vytvořila nový takzvaný sankční rámec, nyní do něj poprvé přidala osoby a subjekty.
Omezení se týkají například jednotky 29155, která je součástí ruské vojenské tajné služby GRU a je známá svou účastí na zahraničních atentátech a destabilizačních aktivitách, jako jsou bombové útoky a kybernetické útoky v celé Evropě. Někteří z příslušníků této jednotky působí na Ukrajině, v západní Evropě a Africe.
Shodou okolností právě české tajné služby letos v září oznámily, že pomohly americké FBI s odhalením kybernetického aktéra spojovaného s jednotkou 29155. Ten měl mít na svědomí škodlivé aktivity s cílem sabotáže, špionáže a poškození reputace, které sahají až do roku 2020. V lednu 2022 například napadl Ukrajinu destruktivním malwarem WhisperGate. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) operace jednotky směřovaly proti státům NATO a dalším zemím v Evropě, Latinské Americe a střední Asii.
Sankce byly uvaleny rovněž na skupinu nesoucí název Groupe Panafricain pour le Commerce et l’Investissement. Jde o dezinformační síť, která provádí své proruské operace zejména ve Středoafrické republice a v Burkině Faso. Omezení se týkají i zakladatele skupiny Haruany Douamby. Třetím subjektem je African Initiative (Africká iniciativa), tisková agentura zapojení do šíření ruské propagandy a dezinformací na africkém kontinentu.
Rada EU se zaměřila rovněž na kampaň Doppelganger, digitální dezinformační kampaň vedenou Ruskem, jejímž cílem je manipulace s informacemi a šíření dezinformací na podporu ruské útočné války proti Ukrajině. Jejím cílem jsou jak státy EU, tak USA a Ukrajina. Omezení byla v této souvislosti uvalena na Sofiji Zacharovovou, vedoucí oddělení pro rozvoj informačních a komunikačních technologii v administrativě ruského prezidenta Vladimira Putina, a Nikolaje Tupikina ze společnosti Struktura GK, která je zapojena do ruských hybridních kampaní.
Další osobou na sankčním seznamu je Vladimir Sergijenko, bývalý parlamentní asistent poslance německého parlamentu Eugena Schmidta z krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), který aktivně spolupracoval s ruskými zpravodajskými důstojníky.