Aktual.: 17.12.2024 13:30
Brusel – Evropská komise v návaznosti na zrušené prezidentské volby v Rumunsku zahájila vyšetřování TikToku. Chce zjistit, zda sociální síť zaměřená na tvorbu krátkých videí umožňovala cizím aktérům ovlivňovat hlasování, informovaly agentury DPA a AFP s odvoláním na prohlášení komise.
Krajně pravicový kandidát Calin Georgescu nečekaně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb v Rumunsku z 24. listopadu, což ve členské zemi EU i NATO vyvolalo znepokojení. Ústavní soud země dva dny před očekávaným druhým kolem hlasování zrušil s tím, že bylo „poznamenáno… četnými nesrovnalostmi a porušením volební legislativy“. Volby se budou celé opakovat.
Tribunál k rozhodnutí dospěl poté, co rumunské úřady odtajnily dokumenty zpravodajských služeb, podle nichž Rusko vedlo rozsáhlou kampaň zahrnující tisíce účtů na sociálních sítích, jako jsou TikTok nebo Telegram, k propagaci Georgeska. Moskva jakékoli vměšování do rumunské volební kampaně popřela. Stejně tak TikTok odmítl, že by Georgeskovi poskytoval zvláštní zacházení.
„Musíme chránit naše demokracie před jakýmkoliv zahraničním vměšováním. Kdykoli máme podezření na takové vměšování, zejména během voleb, musíme jednat rychle a rozhodně,“ citovala agentura AFP z prohlášení šéfky komise Ursuly von der Leyenové.
Konkrétně chce nyní EK prověřit algoritmus, kterým TikTok doporučuje videa svým uživatelům. Zajímá ji také způsob, jakým sociální síť zachází s placenou politickou reklamou či jiným politickým obsahem. Zahájené řízení má za cíl především shromáždit důkazy k podezření, že platforma pomáhala cizí moci ovlivňovat volby. Výsledek vyšetřování není předem daný, uvedla agentura DPA.
Podle unijních pravidel o digitálních službách (DSA) musejí platformy, jako je Tiktok, Facebook, X, Google a mnoho dalších, přijímat rychlejší a přísnější opatření proti nezákonnému obsahu na internetu než dosud. V opačném případě jim hrozí pokuty.