Aktual.: 19.12.2024 13:40
Praha – Koalice nechala dnes ve Sněmovně po více než dvouhodinovém vystoupení předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka omezit řečnickou dobu pro úvodní debatu k širší vládní novele trestního zákoníku. Michálek předlohu podrobně rozebíral. Představitelé vládního tábora však v kuloárech označovali jeho proslov za obstrukční. Dávali ho do souvislosti s česko-vatikánskou smlouvou, kterou má dolní komora dnes také projednávat a k níž mají Piráti výhrady kvůli pasáži o zpovědním tajemství.
Omezení vystoupení řečníků nejvýše na dvě po deseti minutách prosadil předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek, jenž poslance vyzýval ke zrychlení projednávání trestní novely. „Když budou všechny strany takto politicky exhibovat, moc daleko se neposuneme,“ řekl po Michálkově vystoupení. Podle Dufka nemá smysl, „aby tady každý vystupoval tři hodiny“.
Piráti prosazují v posledních týdnech s ohledem na zdržovací taktiku opozičních ANO a SPD sněmovní usnesení, které by omezilo i řečníky s přednostním právem a krátké dvouminutové reakce, takzvané faktické poznámky. Zuzana Ožanová (ANO) uvedla, že pokud by dolní komora toto usnesení schválila, Michálek tak dlouho mluvit nemohl. Michálek oponoval, že by navrhovaný limit pro řečníky s přednostním právem nepřekročil.
„Trošku podezírám, že se tady vlastně úplně nejedná o trestní zákoník a to, co je v něm napsáno, ale spíš o to, co máme na pořadu schůze až jako předposlední bod, tedy smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem,“ řekla později přímo od sněmovního řečniště předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Michálek se vyjádřil i k návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechala koalice na dnešek k některým předlohám a mezinárodním smlouvám svolat. K česko-vatikánské smlouvě řekl, že byla vyjednávána netransparentně, v podstatě tajně. „Smlouva je z našeho pohledu problematická, protože obsahuje ustanovení, která budou mít dopad na vyšetřování trestné činnosti a zejména zneužívání dětí v rámci privilegovaných organizací, které tímto získají daleko širší a daleko silnější ochranu toho tajemství, co se děje uvnitř té organizace,“ uvedl Michálek. Koaliční zákonodárci v kuloárech upozorňovali na to, že smlouvu vyjednalo ministerstvo zahraničí pod vedením tehdy ještě pirátského ministra Jana Lipavského. Lipavský po odchodu Pirátů z vlády zůstal v čele české diplomacie jako nestraník.
Širší vládní novela trestního zákoníku by měla pomoci k omezení počtu vězňů, snížení recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Dává přednost alternativním trestům včetně peněžitých a některé činy částečně dekriminalizuje. Omezeně uvolňuje pravidla pro pěstování a držení konopí, což vyvolalo další výměnu názorů mezi Piráty a poslanci některých dalších stran. Piráti prosazují širší legalizaci, podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) však musí být úprava taková, aby získala ve Sněmovně většinovou podporu.