Aktual.: 19.12.2024 11:38
Teherán – Íránská držitelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadíová v rozhovoru se stanicí CNN poukázala na bití a špatné zacházení, kterému čelí ve vězení v Íránu. Mohammadíová, která usiluje o rovnoprávnost žen v zemi, kde ji tamní teokratická vláda odpírá, je na tři týdny mimo vězení kvůli rekonvalescenci. Po mnoha letech mohla mluvit se svými dětmi, uvedla ve středu stanice. Té aktivistka řekla, že ji represe úřadů nezastaví.
Íránské úřady propustily Mohammadíovou na začátku prosince na tři týdny do domácího léčení po operaci. O její zdraví dříve vyjadřovaly velké obavy organizace na ochranu lidských práv. Mohammadíová stanici CNN řekla, že ji dozorci ve věznici bili, a to i v situaci, kdy jí nebylo dobře. „Začali mě bít do prsou, když jsem čekala na angiografii (zobrazení cév),“ uvedla Mohammadíová.
Íránská aktivistka je s přestávkami už mnoho let ve vězení. Udělené tresty si odpykává v nechvalně proslulé věznici Evín. Během propuštění domů mohla na dálku po několika letech mluvit se svými dětmi. Řekla, že ve vězení pociťovala dilema mezi mateřstvím a aktivitami za práva žen. Kvůli uděleným trestům totiž nemohla se svými potomky trávit mnoho času. „Nevím, zda mi odpustí,“ řekla o svých dětech, které jí však vyjadřují podporu.
„Ani vězení, ani všechny tyto rozsudky mě nezastaví,“ uvedla Mohammadíová. Mezinárodní organizace tvrdí, že ji režim šíitských duchovních drží ve vězení z politických důvodů. Mohammadíová říká, že usiluje o to, aby ženy měly v Íránu rovná práva, čehož podle ní není možné dosáhnout bez změny vlády. „Naším cílem je dosáhnout demokracie a sekulární vlády,“ uvedla.
Mohammadíová dostala Nobelovu cenu ze mír v roce 2023. Podle oficiálního odůvodnění je cena také „vyznamenáním statisíců lidí, kteří v předešlém roce (2022) demonstrovali proti íránskému teokratickému režimu, jenž diskriminuje a utiskuje ženy“. V roce 2022 se v Íránu konaly masové demonstrace proti útisku žen poté, co v policejní vazbě zemřela Kurdka Mahsa Amíníová. Mravnostní policie jí zadržela kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb – šátek, který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.