Aktual.: 20.12.2024 13:21
Damašek – Vůdce vítězné syrské islamistické povstalecké skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmad Šara v rozhovoru s televizí BBC odmítl srovnání svého uskupení s afghánským Tálibánem a zdůraznil, že ženy budou v Sýrii nadále moci studovat na vysokých školách. Na otázky, zda bude v Sýrii zakázána konzumace alkoholu či ženy budou muset nosit hidžáb, tedy šátek jímž si mnohé muslimky zakrývají vlasy a dekolt a jehož nošení je například v Íránu a Afghánistánu povinné, naopak odpovídal vyhýbavě a odkazoval na kulturní tradici a na to, že bude pod vedením právních expertů sepsána nová syrská ústava.
Rozhovor Šara poskytl dlouholetému novináři BBC Jeremymu Bowenovi v paláci svrženého prezidenta Bašára Asada v Damašku. Podle Bowena čtyřicátník působil inteligentně a stejně jako „mnoho protřelých politiků neodpovídal přímo na přímé otázky“
Srovnání HTS s afghánským Tálibánem ovšem Šara odmítl se slovy, že Afghánistán je „kmenová společnost“ a Sýrie má zcela odlišnou historii, lidé myslí jinak a nová syrská vláda bude jednat v souladu se syrskou historickou a kulturní tradicí. Na otázku týkající se zaručení práv menšin Šara odpověděl, že menšiny v Sýrii žijí bok po boku po tisíce let a že to byl Asadův režim, který je navzájem rozeštvával. Nová vláda podle Šary naopak hodlá vést dialog a budou v ní všichni zastoupeni. „Revoluce může zahrnout všechny,“ poznamenal Šara.
Bowen se jej následně zeptal, zda součástí syrské kultury jsou i práva a vzdělání žen a tolerance ke konzumaci alkoholu. „Je to pro vás přijatelné?“, zeptal se novinář.
„Pokud jde o vzdělání žen, tak samozřejmě. Máme v Idlibu už více než osm let univerzity. Myslím, že ženy tvoří přes 60 procent studentů univerzit,“ odpověděl. HTS, jejíž předchůdce fronta an-Nusra byla syrská odnož teroristické sítě Al-Káida, před pádem režimu ovládala území na severozápadě Sýrie, které zahrnovalo téměř polovinu provincie Idlib a území sousedící s provinciemi Halab Hamá a Latákíja.
„A co alkohol?“, zopakoval novinář. „Je mnoho věcí, o nichž nemám právo hovořit, protože jde o právní záležitosti. Vznikne syrská komise právních expertů, která napíše ústavu. Oni rozhodnou a jakýkoliv vládce nebo prezident bude muset zákon dodržovat,“ odpověděl.
Smíšené reakce vyvolal minulý týden na sociálních sítích snímek, na němž je Šara vyfocen s mladou ženou, která má na hlavě kapuci. Zatímco muslimští konzervativci kritizovali fakt, že se Šara s cizí ženou vůbec vyfotil, liberálové vyjadřovali obavy, že islamisté budou v Sýrii ženám nařizovat, jak se mají oblékat. Sám Šara o fotografii, která vznikla z iniciativy samotné ženy, uvedl, že ji nenutil, aby si zakryla vlasy. „Nenutil jsem ji. Ale je to moje osobní svoboda. Chci se fotit tak, jak mi to vyhovuje. Nenutil jsem ji. To není totéž, jako když o tom existuje zákon, který platí v celé zemi. Ale v této zemi existuje kultura, kterou musí zákon uznat,“ řekl v rozhovoru s BBC, přičemž podle Bowena nedával najevo, že by jej otázka rozčílila.
Sama mladá žena, Lia Chairalláhová, uvedla, že ji Šarův požadavek zakrýt si vlasy nepohoršil. Požádal ji prý „laskavě a otcovsky“ a dodala, že lídr podle ní má právo vystupovat na veřejnosti tak, jak sám uzná za vhodné.
Šara se v rozhovoru také ohradil proti tomu, že je HTS na seznamu teroristických skupin v řadě západních zemí. Poznamenal, že skupina neútočila na civilisty a že nemá na seznamu teroristických skupin, co dělat. Také apeloval na zrušení sankcí vůči Sýrii s tím, že jejich terčem byl především Asadův režim, který už není u moci. Sankce by podle Šary měly být zrušeny i proto, aby se urychlila poválečná obnova.