Aktual.: 23.12.2024 11:15
Praha – Z vozů pražského metra na přelomu letošního a příštího roku zmizí současné cedule se schématy linek a nahradí je nové v černém designu. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která má na starosti pražskou MHD. Novou podobu takzvaných jezevčíků Ropid v posledním více než roce testoval a na základě podnětů od cestujících dopracoval finální podobu.
Zatímco nyní je nad všemi dveřmi v metru jeden typ cedule, nově budou u každé dvojice dveří proti sobě dva. První bude upravenou verzí nynějšího schématu zahrnujícího všechny tři linky, druhou pak varianta s konkrétní linkou ve větším detailu. Nová bude podle Drápala u některých dveří také podoba podrobnějších schémat sítě s detailem centra Prahy, jejichž počet se navíc zdvojnásobí. Výměna je součástí projektu zavedení jednotného informačního systému s názvem Čitelná Praha, který město připravuje od roku 2017.
Návrh nové podoby od studia Side2 Ropid testoval od listopadu 2023 ve třech vozech každé linky, v letošním roce pak organizace uskutečnila podrobné průzkumy mezi cestujícími. Na základě zpětné vazby má podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) finální podoba například větší písmo, lepší symbol pro bezbariérovost nebo zvýrazněné přestupní stanice. „Základem projektu Čitelná Praha je jeho vývoj s uživateli, tedy s širokou veřejností, protože právě jim systém slouží,“ dodal ředitel Ropid Petr Tomčík.
Nové cedule jsou koncipovány se světlým písmem na tmavém podkladu, což na sociálních sítích někteří cestující kritizovali. V průzkumech se nicméně podle organizace potvrdila jejich lepší čitelnost, a to zejména u lidí se zrakovým omezením. Cestující podle Drápala neměli podle průzkumů problém ani s prohozením některých konečných úseků, jehož důvodem je možnost budoucího doplnění budované linky D.
Cestující podle mluvčího preferovali schéma se všemi linkami, organizace se nicméně rozhodla využít oba typy. „Každý tak bude moci využít variantu, která mu lépe vyhovuje,“ vysvětlil Drápal. U trojlinkové varianty pak oproti původnímu návrhu přibyly ikony frekventovaných bodů, jako je Staroměstská radnice, Vyšehrad, O2 arena nebo Pražský hrad.