Aktual.: 8.01.2025 14:42
Paříž/Berlín/Brusel – Evropská unie nepřipustí, aby jiné země napadaly suverenitu unijních hranic. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, který tak reagoval na kontroverzní výroky nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně získání Grónska, které je dánským autonomním územím, pro Spojené státy. Mluvčí německé vlády dnes podle Reuters uvedl, že Berlín ctí zásadu, kdy není možné hranice států měnit silou. Mluvčí EK dnes pouze obecně zdůraznila, že klíčovým principem EU je respektování svrchovanosti jednotlivých zemí, k Trumpovým komentářům se konkrétně nevyjádřila. Trump v úterý nevyloučil použití vojenského a ekonomického nátlaku, aby k USA Grónsko připojil.
„Nelze samozřejmě pochybovat, že by Evropská unie nechala jiné státy, ať to je kdokoli, útočit na suverenitu svých hranic,“ řekl Barrot. „Jsme silný kontinent,“ dodal.
Mluvčí německé vlády k dotazu o komentář k Trumpovým slovům řekl, že platí Charta OSN a takzvaný Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. „Konkrétně to, že hranice nelze měnit silou,“ řekl. Na následný dotaz, jak vážně Německo vnímá Trumpovy výroky, mluvčí odpovědět odmítl.
„Nebudeme se vyjadřovat ke konkrétním komentářům, taková je naše politika,“ reagovala na dotazy novinářů mluvčí EK pro zahraniční věci Anitta Hipperová. „Jasné je jedno, svrchovanost států musí být respektována, to je pro nás klíčová zásada,“ dodala. EU je podle ní připravena na spolupráci s příští americkou administrativou „v otázkách klíčových strategických zájmů“.
Nastupující americký prezident rovněž Dánsku pohrozil uvalením vysokých cel, jestliže bude bránit v získání Grónska. Podle mluvčího EK Olofa Gilla, který má na starosti obchodní témata, jde o „divoké hypotetické záležitosti“. „Z naší strany mohu zopakovat, že se připravujeme na všechny potenciální výstupy americké administrativy. Naší hlavní prioritou je spolupracovat k vzájemnému prospěchu obou stran Atlantiku, jsme ale připraveni bránit naše zájmy, pokud to bude nutné,“ dodal.
Republikán Trump, který se úřadu prezidenta znovu ujme 20. ledna, odmítl v úterý vyloučit použití vojenské síly a hospodářského tlaku k získání Grónska a Panamského průplavu. „Ne, nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto: potřebujeme je pro ekonomickou bezpečnost,“ odpověděl Trump na příslušnou otázku novinářů.
Trump také deklaroval zájem o Kanadu, kterou by k USA prý též rád připojil. V tomto případě ale budoucí prezident jasně odmítl, že by použil vojenskou sílu.
Zájem o Grónsko, které v úterý navštívil Trumpův syn Donald Trump mladší, dává zvolený americký prezident najevo opakovaně. Činil tak i za svého prvního funkčního období v roce 2019, kdy se zmiňoval o koupi tohoto dánského autonomního území. Dánská premiérka Mette Frederiksenová následně označila jeho spekulace za absurdní a vzkázala tehdy Trumpovi, že Grónsko není na prodej. Trump v úterý před novináři zpochybnil právní nároky Kodaně na ostrov a poznamenal, že tamní obyvatelé by podle něj v referendu pravděpodobně hlasovali pro samostatnost, nebo rovnou pro připojení k USA.
Spojené státy se od roku 1867 opakovaně pokoušely ostrov koupit. Od roku 1951 platí v Grónsku smlouva se Spojenými státy, která umožňuje provoz vojenských základen a průzkum nerostných zdrojů, uvedl týdeník Die Zeit. Integrální součástí Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech je Grónsko od 1. května 1979. Členem Evropské unie ostrov přímo není, tehdejší Evropské společenství opustil po poradním referendu v roce 1985. S evropským blokem však Grónsko těsně pojí řada dohod.