Aktual.: 14.01.2025 15:46
Praha – V některých částech Česka dnes mohli lidé podle meteorologů pozorovat oblačné díry neobvyklého vzhledu, k jejichž vzniku je potřeba souhra několika okolností a podílí se na nich i průlety letadel. Několik těchto zvláštností v oblačnosti zachytily webové kamery meteorologických stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), například v Ondřejově u Prahy.
Zmíněný úkaz na obloze vědci označují jako cavum, což je latinské označení otvoru nebo dutiny. Aby bezoblačná mezera vznikla, musí se v určité výšce s teplotou výrazně pod bodem mrazu nacházet tenká vrstva oblačnosti tvořená kapičkami podchlazené vody.
„V tomto případě jde o oblačnou vrstvu s teplotou kolem minus 23 stupně Celsia ve výšce lehce přes šest kilometrů. Při těchto teplotách může voda existovat v kapalném skupenství pouze v podobě drobných kapek, které ale na náhlé vnější podněty mohou zareagovat okamžitým zmrznutím,“ uvedli meteorologové k dnešním úkazům a doplnili, že spouštěčem promrznutí části oblaku byla letadla, která jím prolétala.
Vzniklé ledové krystalky podle meteorologů pak na sebe nabalují další a další namrzající vodní kapky. Ledové částice jsou nakonec větší a těžší než původní oblačné kapičky a začnou padat z oblaku v podobě viditelných pásů, které může vítr různě pokřivit. Na zemský povrch ale nedopadnou, protože se při svém pádu v suchém vzduchu pod oblakem vypaří, dodali odborníci z ČHMÚ.